Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V hlbokom vesmíre boli objavené nezvyčajné mraky elektrónov pripomínajúce „tancujúcich duchov“. Tieto oblaky, alebo ako ich vedci nazývajú „tancujúci duchovia“, predstavujú doposiaľ nikdy nevidený astronomický jav, ktorý pomôže poodhaliť správanie supermasívnych čiernych dier. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Duchov roztancovala čierna diera

Odborníkom sa v štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv (neskôr má byť vydaná v žurnále Astronomical Society of Australia) po týždňoch skúmania podarilo zistiť, že „duchovia“ sú výsledkom medzigalaktického vetra a dvoch aktívnych supermasívnych čiernych dier.

"Tancujúci duchovia" a ich galaxie. Norris et al., arXiv, 2021

Tie sa nachádzajú v strede dvoch galaxií sídliacich v hlbokom vesmíre, pričom sú navzájom vzdialené až jednu miliardu svetelných rokov. Supermasívne čierne diery v týchto galaxiách do svojho okolia vytryskujú množstvo elektrónov, ktoré medzigalaktický vietor ohýba do tohto „absurdného“ a „neprirodzeného“ tvaru, upozorňuje portál IFLScience.

Podľa prvého autora štúdie, astrofyzika Raya Norrisa pôsobiaceho na Western Sydney University a CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) však tento objav, ako mnoho nových objavov prináša viac otázok ako odpovedí. Zatiaľ totiž vôbec nevieme vysvetliť, čo spôsobuje prúdy rádiových emisií, alebo prečo sú mraky „prepletené“.

Tieto gigantické vesmírne mračná s oficiálnym názvom PKS 2130-538 by v budúcnosti mohli pomôcť poodhaliť, čo presne sa deje v priestore medzi galaxiami, ale tiež by mohli čo to napovedať o správaní supermasívnych čiernych dier.

PKS 2130-538 boli objavené pomocou poľa rádioteleskopov ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) ako súčasť projektu EMU (Evolutionary Map of the Universe).

NEPREHLIADNI
AKTUÁLNE: Starship po prvý raz spojili s prvým stupňom, pozeráš sa na najväčšiu raketu sveta

Len jeden z množstva objavov

ASKAP je extrémne citlivé pole rádioteleskopov patriace medzi najcitlivejšie rádioteleskopy aké sme kedy dokázali vybudovať. Rádioteleskop tiež dokáže nahliadnuť do vesmíru hlbšie ako jeho „konkurencia“ vďaka čomu sa podarilo objaviť množstvo zaujímavých úkazov.

Obrovská, predtým neviditeľná galaxia. Norris et al., arXiv, 2021

Výnimkou nie je ani nová štúdia, kde sú tancujúci duchovia len jeden z mnohých objavených rádiových signálov. Pilotný projekt EMU do dnešného dňa stihol zozbierať údaje až o 220 000 zdrojoch, ktoré v mnohých prípadoch zaskočili aj samotných vedcov.

Vynikajúcim príkladom je dobre známa a preskúmaná galaxia IC5063, vedľa ktorej sa podarilo objaviť jednu z najväčších rádiových galaxií. Hoci o existencii tejto rádiovej galaxie nikto ešte donedávna ani len nevedel, ASKAP ukázal, že supermasívna čierna diera obývajúca stred tejto galaxie generuje prúdy elektrónov siahajúce do vzdialenosti až 5 miliónov svetelných rokov.

Minulý rok sa pomocou údajov z projektu EMU zozbieraných poľom vysoko citlivých rádioteleskopov ASKAP podarilo objaviť záhadne objekty s názvom ORC (Odd Radio Circle – zvláštny rádiový kruh). Len pre zaujímavosť vedkyňa Anna Kapinska, ktorá ORC objavila ich najskôr označila termínov „WTF?“.

Rádiový kruh ORC1. Bärbel Koribalski, založené na údajoch ASKAP, s optickým obrazom z [Dark Energy Survey] https://www.darkenergysurvey.org

ORC sa na rádiových snímkach prejavujú ako zvláštne sformované kruhy, ktoré sú na okrajoch o niečo jasnejšie. Kruhy pritom neemitujú žiadne optické, infračervené ani röntgenové žiarenie. Do dnešných dní sú ORC natoľko záhadné, že ich existenciu nevieme vysvetliť.

Navyše nedokážeme ani presne určiť ich veľkosť, vzdialenosť, a teda ani miesto, kde sa nachádzajú. Autori minuloročnej štúdie uvádzajú, že to môžu byť štruktúry v Mliečnej dráhe široké niekoľko svetelných rokov, alebo štruktúry presahujúce veľkosť miliónov svetelných rokov nachádzajúcich sa oveľa ďalej vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú