Voda je neoddeliteľnou súčasťou života, ako ho poznáš na Zemi. No jej prítomnosť vo vesmíre, ďaleko za hranicami našej planéty, hrá kľúčovú úlohu v chápaní samotného pôvodu života. Molekula vody, tvorená dvomi atómami vodíka a jedným atómom kyslíka, je jednoduchá, ale mimoriadne stabilná. Vodík ako najľahší a najhojnejší prvok vo vesmíre vznikol už pri samotnom Veľkom tresku. Naopak, kyslík začal postupne vznikať v jadrovej fúzii vo vnútri hviezd a to najmä v ich neskorších štádiách.

Ako ďalej informuje portál ScienceAlert, z uvedeného vyplýva, že kyslík, a teda aj voda, by sa mal hromadiť až postupne, s pribúdajúcimi generáciami hviezd. Prvé hviezdy, zložené iba z vodíka a hélia, boli podľa doterajších predpokladov „suché“. Lenže nedávna štúdia naznačuje, že situácia mohla byť omnoho zložitejšia. Už v prvých stovkách miliónov rokov po Veľkom tresku mohla voda hrať významnejšiu úlohu, ako sme si doteraz mysleli.

Populácie hviezd

V súčasnosti sú generácie hviezdy rozdelené do tzv. hviezdnych populácií, pričom prvá generácia hviezd, je označená ako populácia III a najmladšie hviezdy, ako naše Slnko, sú označené ako populácia I (najväčšia metalicita). Najstarší známy typ hviezdy patrí do hviezdnej populácie II, ktorá by mala byť priamym nasledovníkom populácie III, alebo prvej generácie hviezd. Kvôli svojej jednoduchosti a enormnej veľkosti (niektoré z nich mohli mať až 200-násobok hmotnosti Slnka) boli extrémne jasné, no žili len veľmi krátko.

Porovnanie veľkosti populácie hviezd
ScreenShot/ SCIENTIFIC AMERICAN/ Atro.Yale/ RICHARD B. LARSONAND VOLKER BROM a DON DIXON

Pri ich záverečných fázach dochádzalo k výbuchom, ktoré mali rôzne formy, od „klasických“ supernov až po tzv. supernovy párovej nestability. Tieto explózie boli mimoriadne intenzívne a obohatili okolité prostredie prvkami ako uhlík, kyslík a pod.

Voda vo vesmíre vznikla skôr, než sme predpokladali

Podľa simulácií vedeckého tímu publikovaných na platforme arXiv explózie hviezd Populácie III zásadným spôsobom obohatili molekulárne oblaky o kyslík. Oblaky vytvorené z ich zvyškov obsahovali 10- až 30-násobne vyššiu koncentráciu vody, než nachádzame v difúznych oblakoch v súčasnej Mliečnej dráhe. Zistenia teda naznačujú, že 100 až 200 miliónov rokov po Veľkom tresku mohol byť vesmír dostatočne obohatený o vodu a iné prvky, aby podporoval vznik života.

canva.com

Otázka, či sa život skutočne zrodil už tak skoro, zostáva nezodpovedaná. Ionizácia a ďalšie kozmické procesy mohli množstvo molekúl vody rozkladať, čím vesmír vstúpil do suchšieho obdobia. Až neskôr, počas éry Populácie II a Populácie I, sa úroveň vody stabilizovala na hodnoty, ktoré poznáme dnes.

Je však možné, že časť vody, ktorá sa nachádza na Zemi, pochádza práve z dedičstva prvých hviezd.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú