Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Teória veľkého impaktu je v súčasnosti najviac presadzovanou teóriou objasňujúcou vznik Mesiaca. Podľa tejto teórie, respektíve hypotézy náš jediný prirodzený satelit vznikol zrážkou protozeme s protoplanétou Theia – hypotetická protoplanéta o veľkosti Marsu, ktorá sa približne pred 4,5 miliardami rokov zrazila so Zemou.

Pri zrážke oboch telies bolo na obežnú dráhu Zeme vyvrhnuté obrovské množstvo materiálu, z ktorého sa postupnou akréciou vytvoril Mesiac. Čo sa stalo s protoplanétou Theia, však nie je známe.

Zvláštna anomália

Ako však najnovšie upozorňuje portál LiveScience, nový výskum publikovaný v žurnále Nature naznačuje, že pozotatky tejto protoplanéty sú ukryté hlboko pod našimi nohami.

Presnejšie by malo ísť o dve oblasti známe ako LLVP (large low-shear-velocity provinces), čo sú miesta, kde sa seizmické vlny pohybujú pomalšie, ako vo zvyšku plášťa. Na týchto miestach existuje rozdiel v teplote, zložení, prípadne v oboch uvedených.

Pre zaujímavosť, obe tieto oblasti, z ktorých jedna sa nachádza pod Afrikou a druhá pod Tichým oceánom, spolu tvoria až 4 % zemského plášťa.

V rámci novej štúdie tím výskumníkov pracoval na simuláciách dopadu protoplanéty Theia a formovaní Mesiaca, ale na tom, ako by v zemskom plášti mohli cirkulovať pozostatky z tejto kolízie.

Ukázalo sa, že stret Zeme s Theiou by neroztavil celý plášť, ale len jeho hornú polovicu. Modelovanie ďalej ukázalo, že impaktor by sa v priebehu miliárd rokov mohol postupne začleniť do zemského plášťa, keďže by bol podľa modelu zhruba o 2,5 % hustejší ako plášť – klesol by do spodnej polovice plášťa, avšak nezačlenil by sa do jadra.

Uvedené sa pritom zhoduje s tým, čo oblastiach LLVP vieme – sú zhruba  3 % hustejšie ako ich okolie a v priemere majú 2000km. Navyše ich teória sa zhoduje s predchádzajúcimi výskumami, ktoré ukázali, že chemické podpisy pochádzajúce z LLVP sú „prinajmenšom také primitívne ako dopady Theie“.

Sopečná aktivita tiež poskytuje jedinečné pohľad do geochémie týchto tajuplných oblastí,  pretože vulkanické horniny, ktoré explodujú nad nimi môžu obsahovať stopy magmy z LLVP.

Vzhľadom na to, že tento impaktor sa priamo podielal na vytvorení Mesiaca, porovnanie hornín z oblastí LLVP s mesačnými horninami by mohlo odhaliť, či obe pochádzajú z rovnakého zdroja.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú