Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci sú vďaka novej štúdii na stope vyriešenia záhady, ktorou je už dlhšiu dobu gravitačná diera v Indickom oceáne. Ako totiž informuje ScienceAlert, na Zemi sa nachádza hneď niekoľko gravitačných anomálií, ktorých príčiny sú rôzne a v prípade Indického oceánu si vedci neboli istý, čo ju spôsobilo.

Je jednou z najväčších

Gravitačná anomália v Indickom oceáne je jedna z najväčších, pričom vytvára gravitačnú dieru vážne ovplyvňujúcu približne 3 milióny km2. Hladina oceánu je v tejto oblasti nižšia až o približne 100 metrov v porovnaní s oceánskym priemerom, čo spôsobuje práve slabšia gravitačná sila Zeme v tejto zóne. Dôvod je teraz, zdá sa, jasný.

V novej štúdii, ktorej výsledky zverejnila dvojica indických vedcov v žurnále Geophysical Research Letters, vysvetľujú, že sa doterajšie štúdie zaoberali dnešným tvarom tejto anomálie a nie tým, ako vlastne vznikla. Odpoveď podľa nich leží až 1 000 km pod zemskou kôrou, kde došlo k prepadnutiu prastarého oceánu pod Afriku asi 30 miliónov rokov nazad.

NASA Goddard Space Flight Center/Wikimedia

Gravitačných anomálií je na Zemi oveľa viac, keďže naša planéta nie je dokonalá guľa a rôzne materiály a nepravidelný tvar spôsobujú, že je gravitačná sila na rôznych miestach odlišná. Vyriešenie najväčšej z týchto anomálií by vedu posunulo vpred, nie všetci experti však s novými poznatkami súhlasia.

Anomália aj v magnetickom poli

Rôzne anomálie je možné nachádzať v takmer všetkých väčších systémoch a výnimkou nie je ani magnetické pole Zeme. Pozorovaná anomália predstavuje obrovskú oblasť s nižšou magnetickou intenzitou na oblohe nad planétou, ktorá sa tiahne medzi juhozápadnou časťou Afriky a celou Južnou Amerikou.

Podľa expertov nespôsobuje žiadne veľké komplikácie, ktoré by dokázali ovplyvniť život na Zemi. Podľa posledných pozorovaní sa však celá oblasť postupne rozširuje a intenzita magnetického poľa sa rok čo rok zoslabuje.

Chcú viac dát

Kritici novej štúdie argumentujú tým, že v doterajších dátach nie je možné pozorovať akékoľvek seizmografické dôkazy o existencii plášťových chocholov, ktoré vedci v novej štúdii simulovali.

Ďalší experti dodávajú, že je vhodné započať intenzívnejší výskum a venovať viac pozornosti práve tejto anomálii – väčšina pozornosti sa totiž zatiaľ upravuje na opačné anomálie nad Afrikou alebo Pacifikom, kde je gravitácia silnejšia, píše Scientific American.

NASA Goddard/YouTube

Tak či onak môže za gravitačné anomálie najmä vnútro Zeme, ktoré, ako sa zdá, svojimi vlastnými anomáliami ovplyvňuje aj výkyvy magnetického poľa. Dve gigantické štruktúry pripomínajúce obrovské kvapky hornín ukryté hlboko vo vnútri našej planéty môžu byť poslednými zostávajúcimi kusmi protoplanéty Theia, s ktorou sa Zem kedysi dávno zrazila.

Podľa vedcov môžu tieto podzemné štruktúry aj za spomínané anomálie v magnetickom poli Zeme, pričom ani táto teória zatiaľ nie je istá. Zdá sa totiž, že z dvoch štruktúr vytvára anomáliu v magnetickom poli len jedna, čo podľa kritikov nedáva zmysel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú