Čínski vedci oznámili ambiciózny plán na výstavbu gigantickej vesmírnej solárnej elektrárne, ktorá by mohla v priebehu jedného roka vyprodukovať viac energie, než ako sa dá získať zo všetkej ropy na Zemi. Táto 1km široká elektráreň by sa nachádzala v geostacionárnej orbite vo výške 36 000 kilometrov nad Zemou. Cieľom projektu je prekonať limity pozemských solárnych panelov, ktoré sú často ovplyvňované oblačnosťou a stratou energie pri prechode atmosférou. Na tému upozornil portál LiveScience.

Stanica by prenášala energiu späť na Zem prostredníctvom mikrovĺn, čím by poskytovala stabilný a kontinuálny zdroj energie. „Energia vyprodukovaná za jeden rok by sa vyrovnala množstvu všetkej ropy, ktorú možno vyťažiť na Zemi,“ povedal Long Lehao, hlavný dizajnér čínskych rakiet Long March.

Solárny panel zabezpečuje energiu pre napájanie hardvéru satelitu Starlink. Zdroj: SpaceX

Nová éra obnoviteľnej energie vo vesmíre

Projekt prirovnávajú k čínskej vodnej priehrade Tri rokliny, ktorá je najväčšou vodnou elektrárňou na svete a ročne produkuje 100 miliárd kilowatthodín elektriny. Vedúci projektu, Long Lehao, dokonca navrhol, že umiestnenie takejto elektrárne na obežnú dráhu je rovnako významné, ako keby sa celá priehrada premiestnila do vesmíru.

Čína plánuje realizovať tento projekt postupne. Jednotlivé časti stanice by sa na orbitu dopravovali pomocou superťažkých nosných rakiet, konkrétne modelu Long March-9. Táto raketa, schopná uniesť až 150 ton nákladu, by bola tiež kľúčovým prvkom plánov Číny na vybudovanie medzinárodnej výskumnej stanice na Mesiaci do roku 2035.

Vesmírne solárne elektrárne nie sú len víziou Číny. Podobné projekty skúmajú aj americké firmy, ako Lockheed Martin a Northrop Grumman, Európska vesmírna agentúra a japonská agentúra JAXA. Posledná zmieňovaná plánuje už tento rok vypustiť malý satelit na overenie technológie.

Global Meteor Network

Technologické výzvy

Aj keď sa zdá byť myšlienka vesmírnych solárnych panelov priekopnícka, čelí mnohým výzvam. Výstavba takého rozsiahleho projektu by si vyžadovala desiatky až stovky štartov rakiet, čo je nielen technicky náročné, ale aj finančne nákladné. Avšak s klesajúcimi nákladmi na solárne technológie a pokrokom v opakovane použiteľných raketách sa tento koncept stáva čoraz reálnejším.

Prechod na vesmírne solárne elektrárne by mohol znamenať zásadnú zmenu v boji proti klimatickej kríze, keďže by poskytovali enormné množstvo čistej energie. Hoci projekt zatiaľ zostáva v štádiu plánovania, jeho realizácia by mohla symbolizovať novú éru energetiky, kde sa Zem stane menej závislou od fosílnych palív.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP