Mnohí fanúšikovia boli sklamaní, keď v stredu, sedemnásť minút pred štartom, prišiel z centrály príkaz o odložení misie Demo-2. Dlho očakávaný štart bol pre nepriaznivé poveternostné podmienky presunutý na sobotu 30. mája. Už čoskoro tak z rampy 39A v Kennedyho vesmírnom centre na Floride odštartuje historcká misia NASA, ktorej cieľom je dostať dvoch skúsených amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v spolupráci so SpaceX a ich modulom Crew Dragon a raketou Falcon 9.

Bude to vôbec poprvýkrát v histórii, čo do vesmíru k ISS dopraví astronautov súkromná firma a nie štátna vesmírna agentúra. Muskov SpaceX je navyše pre NASA veľmi „lacný“ a voči ostatným konkurentom ponúka neporovnateľné lepšie podmienky. Pozri sa, koľko stál vývoj jednotlivých rakiet a projektov NASA.

Kde sledovať živé prenosy

Možností je niekoľko a pre Slovákov bude rozhodne najpohodlnejšie pozerať prenos v slovenčine v televízii priamo na Dvojke, kde si RTVS pripravilo bohatý program.

Vysielanie začne už o 20:50 na Dvojke, Facebooku RTVS a na webe rtvs.sk. Súčasťou relácie bude aj rozhovor s odborníkom z oblasti astronómie, Jiřím Šilhom, ktorý bude celú udalosť nielen komentovať, ale divákom porozpráva aj množstvo zaujímavostí.

K dispozícii sú však aj oficiálne prenosy od SpaceX a NASA v anglickom jazyku: 

Takto dnes mierila posádka lode na rampu 39A 

Čo s počasím?

V stredu nám let prekazilo nepredvídateľné počasie a dnes to nie je o nič jednoznačnejšie. Oficiálna predpoveď hovorí, že v letovom okne je 50 % pravdepodobnosť prijateľných / zlých poveternostných podmienok, 60 % je potom odhadovaných na nedeľný záložný termín. Opäť teda budeme svedkami, že všetko sa schváli až na poslednú chvíľu len tesne pred štartom.

Aký je plán letu?
 • Už 5 hodín pred odletom sa astronauti oblečú do svojich špeciálnych oblekov a na miesto odletu by mali doraziť 3 hodiny pred štartom rakety.
 • 4,5 hodiny pred štartom sa o kontrolu počasia postará 45. letka vzdušných síl.
 • Astronauti Behnken a Hurley prídu k rakete na Myse Canaveral v bielej Tesle Model X
 • 2 hodiny 35 minút pred štartom sa astronauti Robert L. Behnken a Douglas G. Hurley presunú do modulu Crew Dragon, pričom budú nasledovať ďalšie ntroly, aby sa celý tím uistil, že sú astronauti v bezpečí.
 • 45 minút pred štartom sa rozhodne o plnení palivom.
 • 42 minút pred štartom stiahnu rameno pre prístup posádky.
 • Kvapalný kyslík sa do druhého stupňa rakety dostane 16 minút pred štartom.
 • Len 5 minút pred štartom sa loď prepne na interné napájane, pričom 45 sekúnd pred štartom sa definitívne schváli let (toto má na starosti letový riaditeľ).
 • 3 sekundy pred štartom zadajú kompetentní príkaz na štart motorov.
 • 58 sekúnd po štarte sa raketa dostane do bodu najväčšieho namáhania
 • 2:33 minút po štarte budú vypnuté motory prvého stupňa.
 • Motory druhého stupňa pôjdu od 2:44 do 8:47

V čase T – 0 teda započne štart rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon a ľudskou posádkou na palube, ktorá vyletí na historicky prvý let spoločnosti SpaceX v takejto zostave. Už 2,5 minúty po vzlietnutí pritom dôjde k oddeleniu prvého stupňa rakety, ktorý sa vráti späť na Zem.

Zvyšná časť bude pokračovať vo svojom lete. Podobne ako mnohokrát predtým, aj tu chce SpaceX využiť na zachytenie prvého stupňa dronovú loď Of Course I Still Love You v Atlantickom oceáne. Druhý stupeň rakety bude v lete pokračovať ešte ďalších 6 minút po oddelení 1. stupňa a následne dôjde aj k oddeleniu kapsuly Crew Dragon, ktorá sa tak poprvýkrát ocitne vo vesmíre s ľudskou posádkou na palube.

Ak sa ale náhodou aj štart odloží aj tentokrát, v zálohe je ešte zajtrajší termín 31. máj o 21:00 nášho času. Viac informácií o dnešnom historickom lete sa môžeš dočítať v našich predchádzajúcich detailných článkoch. Písali sme o tom, ako neúspešný test ohrozil celý štart misie, ako sa zachránia astronauti v prípade komplikácií, no zhrnuli sme aj to, čo všetko sprevádzalo misiu Demo-2 až do dnešného dôležitého okamihu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom