Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sociálnou sieťou Twitter sa prehnal kontroverzný príspevok vývojára Pratika Desaiho, podľa ktorého bude už čoskoro možné vytvárať z ľudí po smrti ich vierohodné digitálne kópie a svojim spôsobom tak navždy uchovať ich pamiatku a prítomnosť. Príspevok vyvolal rozhorčené ohlasy, avšak Desai sa predsa len nemýli – umelá inteligencia prináša desivé možnosti.

Všetko máme, chýba AGI

Pratik Desai, počítačový vedec zaoberajúci sa umelou inteligenciou a jej implementáciou v poľnohospodárstve, sa pri kontroverznom vyhlásení odvolával na niekoľko dôležitých technologických pokrokov, ktoré majú spomínanú „službu“ umožniť. Je napríklad možné dôveryhodne replikovať hlas, deepfake videá ľudských tvárí sa stávajú čoraz dôveryhodnejšími a jazykové modely dokážu s ľuďmi plynulo komunikovať.

Pre vytvorenie skutočne dôveryhodného digitálneho klonu je potrebná posledná ingrediencia, ktorou je AGI – umelá všeobecná inteligencia. Tá je, na rozdiel od klasickej umelej inteligencie, schopná učiť sa a chápať akúkoľvek intelektuálnu výzvu tak, ako aj človek, avšak s oveľa vyšším výkonom vďaka počítačovej techniky, ktorá takýto systém tvorí.

Niektorí experti sú presvedčení o tom, že môže takáto umelá všeobecná inteligencia prísť ešte koncom tohto roku, čím bude umožnené vytvárať aj také posmrtné klony, aké opisuje Desai. Kvôli svojmu nápadu si však Desai vyslúžil ostrú kritiku, keďže mnohým prišiel príliš necitlivý a morbídny. Faktom však je, že smrť je v mnohých iných kultúrach braná s menším smútkom a oslavuje sa rovnako, ako sa oslavuje život, ktorého je súčasťou.

Príde s ňou OpenAI

Zdá sa, že najväčší potenciál na vytvorenie prvej umelej všeobecnej inteligencie má spoločnosť OpenAI, ktorá má na svedomí aj jazykový model ChatGPT. Umožniť to má nová verzia, ktorá má prísť už do konca tohto roka a niektorí odborníci sú z technológie natoľko zhrození, že volajú po jej zastavení. Iní však argumentujú tým, že by to len dalo priestor Číne na dobehnutie západných spoločností v tejto oblasti.

Stačí, že je to možné

Aj keď takúto službu väčšina ľudí chcieť nebude, pre trh úplne stačí, že je možné takúto technológiou už čoskoro vytvoriť, poskytnúť a zákazníkov si, dozaista, nájde. Ak však dokáže umelá inteligencia už čoskoro dôveryhodne nahrádzať takýmto spôsobom ľudí, je otázne, aká je vlastne úloha biologického ľudstva.

Niektorí futuristi sú presvedčení o tom, že je biologické ľudstvo len dočasnú a skôr či neskôr nás nahradia práve naše robotické „deti“ s umelou inteligenciou, ktoré budú efektívnejšie, inteligentnejšie, rýchlejšie a oveľa pragmatickejšie. Čo presne sa stane s biologickým ľudstvom ostáva otázne, v tom lepšom prípade nám však bude táto technológia dobre slúžiť a z našej planéty spraví raj.

Aj keď je to možné, realita je často oveľa smutnejšia a nie je vylúčené, že umelá inteligencia problémy len väčšmi prehĺbi. O vzbure strojov zatiaľ hovoriť nemôžeme, avšak udržať umelú inteligenciu na uzde je, už teraz, nesmierne náročné, čo dokazujú aj mnohé kontroverzie ChatGPT a ďalších jazykových modelov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú