Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa prieskumov štátneho strediska VCIOM (Russian Public Opinion Research Center) až tretina Rusov verí, že Slnko obieha okolo Zeme.

Značná časť Rusov sa tiež domnieva, že ľudia koexistovali s dinosaurami. Na tému upozornil portál The Jerusalem Post.

Slnko sa točí okolo Zeme

V rámci prieskumu, ktorého cieľom bolo zistiť mylné vedecké predstavy v radách bežných občanov, zverejnilo štátne stredisko VCIOM zaujímavé a nie práve optimistické výsledky.

Podľa uvedeného prieskumu totiž až 35 % Rusov verí, že Zem sa točí okolo Slnka. To predstavuje oproti roku 2007 až 7 % nárast.

freepik

V Rusku teda niektorí občania ešte stále podporujú geocentrizmus, no vo svete, v ktorom sa organizujú konferencie a stretnutia „plochozemcov“ sa zrejme ani nie je čomu čudovať. Geocentrizmus však  nebola jediná položka v dotazníku.

Čo je VCIOM?

VCIOM je štátna spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom verejnej mienky a je jednou z najznámejších, ak nie najznámejšou, prieskumnou spoločnosťou v Rusku.

Ľudia a dinosaury

Podľa ďalších zistení VCIOM si totiž až 21 % obyvateľov Ruska myslí, že dinosaury a ľudia sa pohybovali po modrej planéte v tom istom čase.

Oproti roku 2007 sa ale Rusi polepšili, keďže v danom roku malo tento názor až 30 % obyvateľov.

V období druhohôr na Zemi dominovali dinosaury. Na konci vrchnej kriedy, pred 66 miliónmi rokov, vyhynuli. Pixabay

Len pre porovnanie, podobný výskum sa uskutočnil aj v USA, pričom výsledky naznačili, že až 20 % Američanov verí, že dinosaury vyhynuli len pred 100 rokmi, a bližšie nešpecifikované malé percento verí, že dinosaury žijú niekde v odľahlých kútoch Zeme.

Tak či onak, výsledky VCIOM pre Moskvu rozhodne nie sú potešujúce. Podľa jednej z popredných predstaviteliek VCIOM Anny Kuleshovej jednoznačne ukázali, že Rusi majú nízku úroveň vedeckej gramotnosti.

Kuleshova tiež podotýka, že podobne sú na tom, žiaľ, aj ďalšie krajiny, vďaka čomu vo svete neustále prevládajú „anti-vedecké názory, ktoré bránia rozvoju, čo sme videli aj počas protipandemických opatrení, vrátane očkovania“.

Nádej stále žije

Hoci je každý tretí Rus presvedčený, že Slnko sa točí okolo Zeme a každý piaty verí, že pravekí ľudia kráčali po planéte v rovnakej chvíli ako dinosaury, vo všeobecnosti sa podľa oficiálnych stránok VCIOM úroveň vedeckej gramotnosti širokého obyvateľstva postupne zvyšuje.

Do skupiny s veľmi nízkou úrovňou vedeckej gramotnosti pritom patria najmä starší obyvatelia vo veku nad 60 rokov. Naopak, najlepšie na tom boli mladí ľudia žijúci v Moskve.

„Pikoška“ na záver

Podľa zmieňovaného prieskumu až 7 % Rusov súhlasilo s tvrdením, že rádioaktívne mlieko je po prevarení bezpečné a vhodné na konzumáciu. Hoci oproti 14 % z roku 2007 ide poriadny pokles, vzhľadom na dianie okolo jadrových elektrárni na Ukrajine, táto situácia vyznieva tragikomicky.

Rádioaktívny odpad
Pixabay

Rusko a rádioaktivita

Už od vypuknutia konfliktu na Ukrajine sa totiž objavujú správy, že niektorí ruskí vojaci vôbec nevedeli o havárii v Černobyle. Zrejme aj preto kopali zákopy priamo v Červenom lese, ktorý je najviac znečisteným miestom v (černobyľskej) uzavretej zóne. Keď sa však dozvedeli o tom, že celá oblasť je zamorená a hrozia im choroby z ožiarenia, utiekli.

O tom, že Ruskí vojaci ohľadom rádioaktivity, prípadne jadrových katastrof nie sú príliš informovaní, svedčí i fakt, že Moskva využíva najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe ako základňu na skladovanie zbraní, vrátane raketových systémov a ostreľovanie okolitých oblastí na Ukrajine.

Záporožská elektráreň na juhozápade Ukrajiny je pod ruskou kontrolou od prvých týždňov invázie Moskvy, stálu je však prevádzkujú ukrajinskí zamestnanci.

Nejde o prvý prípad ohrozenia jadrovej elektrárne na Ukrajine. Na začiatku vojny Rusi ovládli dva ukrajinské elektrárenské komplexy a priamo ohrozili aj Černobyľ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú