Začiatkom júna sa objavila informácia, že spoločnosť TSMC už začala vyrábať čipy 7 nm procesom. V druhej polovici roku 2019 plánuje vyrábať čipy využívajúce 5 nm výrobný proces.

Informáciu zo začiatku tohto mesiaca o produkcii čipov využívajúcich 7 nm výrobný proces potvrdil tento týždeň už aj samotný generálny riaditeľ spoločnosti TSMC, CC Wei. Konkrétne sa jedná o čipy A12 pre Apple, ktoré by mali byť osadené do najnovších iPhonov pre rok 2018.

7 nm čipy pre Apple sa už vyrábajú, ostatní sa dočkajú začiatkom roka 2019

Čipy A12 vyrobené 7 nm procesom dodajú zariadenia Apple poriadnu dávku výkonu a na druhej strane spoločnosti TSMC vyprodukujú zisky. 7 nm výrobný proces však bude pre TSMC znamenať aj prínos ďalších ziskov, ktoré zabezpečia čipy pre viac ako 20 spoločností, medzi ktoré patria aj AMD, Nvidia a Qualcomm. Väčšina týchto objednávok však bude pustená do výroby v prvej polovici 2019.

TMSC ponúkne viac ako 50 rôznych dizajnov 7 nm čipov

TSMC by mala do konca roka disponovať až 50 rôznymi dizajnmi navrhnutými 7 nm výrobným procesom. Už teraz má spoločnosť celkovú kapacitu 12 miliónov čipov, čo predstavuje nárast o 9,5 % oproti minuloročnej kapacite 10,5 miliónov. Tieto čipy budú pre výrobcov veľkým lákadlom, nakoľko sa očakáva podpora dizajnov pre umelú inteligenciu, kryptomeny, GPU a 5G.

5 nm čipy v roku 2019

Počnúc tretím štvrťrokom začne TSMC s produkciou 7 nm čipov s použitím technológie EUV (Extreme ultraviolet lithography) pre presnejšiu výrobu navrhovaných dizajnov. Táto technológia má oproti aktuálnej ušetriť viac času, ale aj pomôcť spoločnostiam navrhovať výkonnejšie a energeticky úspornejšie čipy. Táto technológia by mohla dopomôcť aj k plánom spoločnosti, ktoré zahŕňajú výrobu čipov s 5 nm výrobným procesom v prvej polovici budúceho roka, pričom ich masová výroba sa očakáva v jeho druhej polovici.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom