Za najväčší problém elektromobilov v súčasnosti mnohí považujú nutnosť nabíjania, respektíve jeho dĺžku. Automobilky sa snažia tento faktor čo najviac eliminovať, aby bolo jazdenie na dlhé trasy rovnako pohodlné ako jazda spaľovákom. Koncern Stellantis nedávno začal testovať čiastočne revolučnú technológiu. Ako informuje InsideEVs, ide o indukčné nabíjanie zabudované priamo do vozovky.

Ak chce automobilka v súčasnosti dosiahnuť vysoký dojazd elektromobilu, spravidla ho musí osadiť veľkou a ťažkou batériou. Stellantis k tejto problematike pristupuje úplne inak než všetci ostatní.

S využitím ich technológie by mohli aj elektromobily s malou batériou prejsť stovky kilometrov bez zastávky na nabíjanie. Nabíjali by sa totiž počas jazdy skrz indukčnú nabíjačku zabudovanú priamo v ceste.

Drahý nezmysel či skutočná revolúcia?

Zabudovanie indukčnej nabíjačky do povrchu vozovky nie je úplnou novinkou. Tento nápad v minulosti analyzovali viaceré veľké automobilky a spoločnosti, no len veľmi málo z nich ho pretavilo do testovania v reálnych podmienkach.

Francúzsky koncern Stellantis sa rozhodol, že to s indukčným nabíjaním skúsi tiež. Automobilka vybudovala testovací okruh s názvom Arena of the Future ktorý má v sebe zabudovanú indukčnú technológiu Dynamic Wireless Power Transfer (DWPT).

Testovacím vozidlom na okruhu je Fiat 500e, ktorý je samozrejme upravený tak, aby sa pomocou technológie DWPT dokázal nabíjať počas jazdy.

Dosiahnuté výsledky sú pozoruhodné

Počas testovacích jázd sa automobilke podarilo dosiahnuť naozaj pozoruhodné výsledky. S Fiatom jazdili po testovacom okruhu diaľničnou rýchlosťou a batéria elektromobilu sa pritom vôbec nevybíjala.

Podľa koncernu Stallantis ide o skvelú technológiu, ktorá eliminuje hneď niekoľko nevýhod elektromobilov. Za prvé, elektrické autá by nemuseli byť osadené tak veľkými a ťažkými batériami ako je tomu dnes. Tým by sa prirodzene znížila cena elektromobilu.

Stellantis

Dostatočne veľká infraštruktúra indukčného nabíjania zabudovaného v ceste by taktiež priniesla „slobodu cestovania“ a vodiči by mohli prejsť stovky kilometrov bez toho, aby museli zastavovať na nabíjačke.

Stellantis ďalej uvádza, že indukčná nabíjačka v ceste je napájaná jednosmerným prúdom, čo znižuje celkové náklady na budovanie, prevádzku a taktiež eliminuje straty energie. Otázkou zostáva, či je budovanie takýchto ciest skutočne rentabilné a výhodné pre obe strany, teda automobilky aj spotrebiteľov.

Vďaka využívaniu jednosmerného prúdu ale môže automobilka použiť na prenos energie hliníkové káble miesto bežne používanej medi. Káble môžu byť navyše tenšie, a tak sa dostávajú na polovičnú cenu inštalácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP