Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Izraelská spoločnosť ElectReon prišla ešte v minulom roku s nápadom, vďaka ktorému by dochádzalo k bezdrôtovému nabíjaniu elektromobilov. Ich projekt spočíval v indukčných paneloch umiestnených pod povrchom vozovky a len pred pár dňami došlo k prvému úspešnému testu, informuje portál Electrive.

Testovanie prebiehalo v pobrežnom meste Beit Yanai v Izraeli, kde sa im na 20 metrov dlhej ceste, vybavenej spomínanou technológiou, podarilo induktívne nabiť elektromobil Renault Zoe. Úspešný test pre spoločnosť znamená ďalšiu výzvu, ktorou je v najbližšej dobe vybudovanie totožnej 1,6 kilometrovej cesty vo Švédsku.

Efektívne nabíjanie počas jazdy

Dokončený úsek v izraelskom mestečku pozostáva z 20 metrov, v rámci ktorých sú 8 cm pod povrchom cesty umiestnené indukčné cievky. Počas jazdy s Renaultom Zoe bol zaznamenaný prenos energie 8,5 kW s účinnosťou viac než 91 %. ElectReon však očakáva, že počas najbližších týždňov sa prenosový výkon môže zvýšiť na viac než 15 kW.

Samotné cievky sú pre účastníkov cestnej premávky neviditeľné a k ich aktivácii dôjde len v prípade, ak po ceste práve prechádza vozidlo. Technológia je kompatibilná so všetkými typmi elektrických vozidiel a to bez ohľadu na to, či sa jedná o osobný automobil, nákladné auto či autobus.

Práve elektrobus a elektrický ťahač budú v priebehu budúceho roka testované vo Švédsku, kde má vzniknúť nová testovacia dráha. Hlavnou myšlienkou tejto koncepcie je predovšetkým zefektívniť dobíjanie elektromobilov, aby tak vodiči nemuseli čakať pri klasických nabíjacích staniciach. Spoločnosť už navyše na vývoji tejto technológie spolupracuje aj s viacerými partnermi, akým je napríklad aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú