Približne pred pol rokom si médiá všimli, že prezidentka Zuzana Čaputová splnila svoj „ekologický sľub“ a v súvislosti so svojimi pracovnými povinnosťami presedlala na ekologickejší vozový park.

Ako informoval Startitup, hlavu štátu dnes vidno na BMW radu 7 s typickými zelenými EČV, ktoré sú na Slovensku vyhradené pre plne elektrické a plug-in hybridné vozidlá. Podľa všetkého ide o model BMW 745le s cenníkovou cenou od 113 200 eur. Trojlitrový šesťvalec dopĺňa elektrická sústava, ktorá systémový výkon zvýšila na 394 koní a spotrebu znížila na veľmi teoretických 1,8 až 2,1 litra benzínu na 100 km.

Vďaka čisto elektrickému dojazdu 49 až 55 kilometrov však Čaputová zvláda posúvanie sa v dopravných zápchach, prejazd okolo priaznivcov, hradnej stráže na oficiálnych udalostiach alebo pokojne aj cestu z Paláca do NR SR v rámci Bratislavy bez jedinej kvapky benzínu.

TASR - Ján Krošlák

Kolónu už pár mesiacov dopĺňa aj BMW X5 xDrive45e, česká Škoda však teraz informuje, že do palety vozidiel prezidentského paláca zavítal aj model z jej tovární.

Uhlíkovú stopu znižuje aj Škoda Superb iV

Od stredy však v paláci parkuje aj vlajkový model automobilky Škoda, konkrétne rovnako plug-in hybridný Superb iV, informuje firma v tlačovej správe.

Sme nesmierne radi, že sa naše vozidlo ŠKODA SUPERB iV stáva súčasťou flotily kancelárie pani prezidentky Zuzany Čaputovej. Tento plug-in hybridný model, ktorý je svojim pohonom ohľaduplný voči životnému prostrediu, je tak v súlade s dávnejšie ohlásenou ambíciou prezidentskej kancelárie stať sa do roku 2030 prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku. Teší nás to o to viac, že elektromobilita je jedným z nosných pilierov našej spoločnosti,“ vysvetľuje Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

NEPREHLIADNI:
Pápež už po Slovensku jazdí elektrickým „papamobilom“. Takto Škoda upravila jeho Enyaq

Spomína tiež čisto elektrický a teda bezemisný dojazd až do 63 kilometrov, čo by mali využívať hlavne pri presunoch po Bratislave. Zo správy možno vyčítať, že auto môže byť k dispozícii skôr zamestnancom paláca, nemusí sa teda na ňom voziť priamo Zuzana Čaputová.

Staršie, výhradne spaľovacie vozidlá kancelárie v minulosti ročne vyprodukovali až 30 ton emisií CO2. „Uhlíková neutralita neznamená, že nebudeme produkovať žiadne emisie CO2, ale že ich vyprodukujeme len toľko, koľko dokážeme kompenzovať a koľko dokáže krajina sama absorbovať. Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť prijať množstvo opatrení a musíte tiež veľa zmeniť aj zo svojich návykov. Na produkcii emisií CO2 sa najviac podieľa energetika, doprava a priemysel, a preto práve v týchto segmentoch bude potrebných najviac zmien,“ napísala na sociálnej sieti pri predstavovaní projektu uhlíkovo neutrálnej kancelárie, ešte počas minulého roka Zuzana Čaputová.

Škoda

Výrazne lacnejší ako „sedmičkové“ BMW

Škodu Superb kancelária prezidetky vybrala na základe bežným spôsobom vyhláseného tendra. Ako sa však dá dočítať v registri zmlúv všetkých verejných inštitúcií, kancelária si Superb iV od roku 2020 požičiavala do 31. októbra, respektíve do najazdenia 30 000 km. Vtedy išlo o model s 1,4-litrovým motorom TSI s výkonom 115 kW.

Zdá sa, že s ním dotknuté osoby boli spokojné, Superb totiž teraz klasicky kúpili, a to rovno vo výkonnejšej 160-kilowattovej verzii. Daňových poplatníkov transakcia vyšla na 37 248 eur, čo je však menej, ako cenníkových 38 580 eur pre bezného smrteľníka podľa oficiálneho cenníka.

V tendri bola požiadavka na automatickú prevodovku, výkon minimálne 115 kW, kapacitu batérie minimálne 10 kWh alebo dokonca aj Full LED svetlomety, adaptívny tempomat, parkovaciu kameru či minimálne 9“ infotainment s mapovými podkladmi Európy v internej pamäti.

Škoda

Len včera tiež bola zverejnená aj zmluva o nájme čistokrvného elektromobilu Citroën e-C4 Electric, ktorý podľa dokumentov môže kancelária používať 24 mesiacov s ročným nájazdom 10 000 km. Za ten bude v rámci operatívneho lízingu kancelária platiť necelých 600 eur mesačne.

100 kw Francúz má maximálny dojazd 357 km a 50 kWh batériu. Zdá sa teda, že aspoň tento štátny úrad to so znižovaním emisií myslí vážne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú