Aktualizácia 13.9.2021

Mladoboleslavská automobilka zverejnila tlačovú správu, v ktorej informuje o flotile vozidiel, na ktorých sa v týchto dňoch po Slovensku prepravuje pápež František, hlava katolíckej cirkvi. Elektromobily Škoda Enyaq dopĺňajú aj dve vozidlá Škoda Karoq.

Návšteva Svätého Otca v ktorejkoľvek krajine vo svete je mimoriadna udalosť a prináša so sebou nádej, ktorá je potrebná obzvlášť v týchto časoch. O to viac si ceníme, že nám Apoštolská nunciatúra na Slovensku prejavila dôveru a značka ŠKODA AUTO tak môže po návšteve Írska v roku 2018 opäť zabezpečovať prepravu pápeža Františka, tentoraz počas jeho pobytu na Slovensku.

Pre účely mobility Svätého Otca sme pápežskej delegácii poskytli dva špeciálne upravené modely elektrického SUV ŠKODA ENYAQ iV. Bezemisnú a ekologickú jazdu na čisto elektrickom SUV doplnia aj dve vozidlá ŠKODA KAROQ,“ hovorí Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Vozidlá určené pre pápežskú delegáciu predsa len majú niekoľko dodatočných úprav. Nejde však o žiadne radikálne zásahy zvyšujúce bezpečnosť vozidla, práve naopak. „Pápežský“ Enyaq má napríklad priehľadné zadné sklá, aby ho mohli ľudia a veriaci počas jeho presunov za programomí lepšie vidieť.

Čierna elektrická Škoda tiež disponuje špeciálnym držiakom na vatikánsku vlajku a auto prevážajúce pápeža Františka je vybavené špeciálnou EČV.

Pôvodný článok:

Žiadny obrnený Mercedes-Benz triedy G ani dobre známy presklený papamobil. Pápež František si na presuny po Slovensku vybral automobil značky, ktorá je Slovákom veľmi blízka. Ide totiž o Škodu, no tu prekvapenia ešte nekončia.

Pápež bez emisií

Jeden z najvplyvnejších ľudí na svete sa bude pod Tatrami presúvať na novej, plne elektrickej Škode Enyaq.

Portál Startitup dodáva, že požiadavky Vatikánu na vozidlá v slovenskej kolóne pápeža neboli nijak prísne. Svätá stolica si žiadala bezemisné vozidlo v základnej výbave. To znamená, že elektromobily Enyaq nebudú nijak špeciálne upravené. Žiadny pancier a zrejme žiadne nepriestrelné sklá.

Niekoľko Enyaqov čiernej farby

Pre pápeža Františka je pripravených hneď niekoľko elektromobilov Škoda Enayq čiernej farby. V prípade poruchy či vybitia niektorého z nich Svätý Otec podľa dostupných informácií jednoducho prestúpi do ďalšieho elektromobilu.

Na Slovensku to však nebude prvá Františkova skúsenosť s elektrickým Enyaqom. Ako dodáva Markíza, na týchto autách jazdil už aj v domácej Latinskej Amerike.

Vlastní aj vodíkový papamobil

Automobilový park, ktorý má k pápež František k dispozícii doma v Ríme, sa nedávno rozrástol o auto značky Toyota Mirai darované japonskými biskupmi.

Toto auto je biele, ako historicky všetky tradičné papamobily. Má dĺžku 5,1 a výšku 2,7 metra, no bolo dodané v špeciálnej úprave. Podobne ako úplne základný Mirai, aj ten pápežov poháňa vodík a lokálne tak nevypúšťa vôbec žiadne skleníkové plyny. Jeho jedinou nevýhodou nateraz je, že funkčná stanica na tankovanie vodíka je až v severotalianskom meste Bolzano pri hraniciach s Rakúskom. S plnou nádržou však papamobil dokáže prejsť 500 kilometrov.

Tento jedinečný exemplár, ktorý pri príležitosti pápežovej cesty do Japonska navrhla tamojšia značka Toyota, dodali do Vatikánu a predstavili 7. októbra neďaleko vatikánskej rezidencie Domus Sanctae Marthae, kde pápež býva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú