Vedcom sa v oblasti jadrovej a kvantovej fyziky podarilo dosiahnuť míľnik, ktorý môže mať obrovský význam pri vývoji a konštrukcii kvantových počítačov, informuje Interesting Engineering. V umelom atóme sa totiž fyzikom podarilo spárovať elektróny a vytvoriť tak stav, ktorý bol predpovedaný pred viac ako 50 rokmi.

Cesta k supravodičom

V novom prelome, ktorého podrobné výsledky vysvetľuje tím vedcov v štúdii zverejnenej prostredníctvom žurnálu Nature, dokázali v umelom atóme na supravodiči spárovať dva elektróny, čím sa im podarilo vytvoriť stav známy ako Machida-Shibata. Vedci ho predpovedali pred viac ako 50 rokmi a jeho potenciál pre kvantovú mechaniku je obrovský.

V prípade takéhoto párovania sa totiž elektróny začínajú správať ako bozóny, vďaka čomu sa môžu nachádzať na tom istom mieste alebo môžu mať rovnaký pohyb. Tímu sa tak podarilo dosiahnuť supravodivosť v najmenšom možnom bode, teda v takzvanej kvantovej bodke, ktorá je spomínaným umelým atómom schopným uväzňovať v miniatúrnom priestore elektróny.

National Institute of Standards and Technology

Proces, ktorý umožnil dosiahnuť tento stav, nebol ani zďaleka jednoduchý a na vytvorenie kvantových bodiek bolo použité striebro.

Následne boli spojené s oloveným supravodičom a pozorovaním správania sa elektrónov v tejto štruktúre potvrdili, že súhlasia s tým, čo bolo predpovedané ešte začiatkom 70-tych rokov minulého storočia.

Jeden prelom za druhým

Kvantová mechanika je jednou z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich oblastí a vedcom sa darí dosahovať nové míľniky na pravidelnej báze. Len pred niekoľkými mesiacmi napríklad vytvorili vôbec prvý obvod kvantového počítača, ktorý obsahuje všetky komponenty typické pre klasické počítačové čipy, avšak v kvantovej mierke.

Pomôže kvantovým počítačom

K objavu sa ďakovne vyjadril aj vedec Kazushige Machida, ktorý tento jav kedysi predpovedal a ešte donedávna si myslel, že nebude možné overiť jeho existenciu. Tím vedcov pri výskume zároveň zistil, že je možné využiť tento jav v kvantových počítačoch a znížiť vďaka nemu rušenie medzi jednotlivými komponentami, čím môžu byť opäť o niečo presnejšie a efektívnejšie.

„Ale vďaka vašej vynaliezavej metóde sa vám podarilo skontrolovať, či je táto teória pravdivá aj experimentálne,“ zakončil svoj ďakovný list Machida. Vedci na celom svete sa medzitým snažia nájsť supravodič, ktorý by si zachovával svoje vlastnosti aj pri izbovej teplote, pričom tím kórejských vedcov tvrdí, že sa im ho podarilo nájsť a skonštruovať.

Aj takýto objav by mal obrovské implikácie a to nielen pre kvantové počítače, ale napríklad aj pre elektrické siete a prakticky všetky elektronické zariadenia. Zatiaľ však nie je isté, čo presne tento tím objavil a podľa skeptických expertov na zverejnenej štúdii niekoľko vecí nesedí. Čaká sa preto na nezávislé overenie tohto objavu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú