Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svet sa môže už čoskoro dozvedieť pravdu o kontroverznom objave jedinečného supravodiča LK-99, ktorý má fungovať aj pri izbovej teplote a ambientnom tlaku. Ako informuje portál Interesting Engineering, vzorky tohto materiálu môžu byť už o pár týždňov k dispozícii na testovanie.

Prostredníctvom e-mailu o tom vedci informovali Bloomberg, podľa ktorého by pôvodné vzorky použité v laboratóriu počas zbierania dát pre vydané štúdie mohli byť dostupné už o 2 týždne. Spomínané štúdie pritom vo svete vedy a fyziky spôbili nemalý rozruch.

Experti sú skeptickí

S informáciami o skonštruovaní vôbec prvého materiálu schopného supravodivosti pri izbovej teplote a ambientnom tlaku prišiel juhokórejský tím vedcov, pričom táto správa okamžite obletela celý svet a vyvolala nielen vlnu nadšenia, ale predovšetkým kritiky a skepticizmu zo strany popredných svetových kapacít.

Niektorí označili juhokórejský tím za amatérov, iní sa pokúsili o replikáciu výsledkov, avšak bez úspechu. Už o dva týždne ale môže byť k dispozícii pôvodná vzorka materiálu LK-99, ktorá vedcom umožní nezávisle overiť jeho vlastnosti a potvrdiť, respektíve vyvrátiť tvrdenia juhokórejského tímu.

Pixabay

Vzhľadom na predbežné analýzy štúdie je šanca, že tento materiál naplní tvrdenia kórejských vedcov, nízka. Ak by sa však tvrdenia podarilo potvrdiť, ľudstvo by malo v rukách svätý grál hneď niekoľkých technologických odvetví a celú civilizáciu by čakal obrovský skok vpred.

Zatiaľ bez podrobného overenia

Spomínanú štúdiu nepublikoval žiaden prestížny časopis, keďže jej výsledky stále nehodnotili ostatní experti z oboru. Vedeckú obec však v tomto prípade znepokojil aj fakt, že sa štúdia prakticky „vydala dvakrát“ s podobným, no mierne odlišným zoznamom autorov. Bez hmatateľných výsledkov a nezávislého overenia tak ostávajú experti skeptickí a netrpezlivo čakajú, čo zistia ostatní vedci.

Skutočné sci-fi

Vodivý materiál bez elektrického odporu, ktorý je navyše možné vytvoriť pomocou pomerne lacných materiálov, má potenciál priviesť elektrické siete na celom svete na úplne novú úroveň. Bez energetických strát totiž poriadne narastie efektivita nielen tvorby elektrickej energie, ale tiež jej prenosu a nakoniec aj spotreby, keďže bude možné produkovať oveľa efektívnejšie spotrebiče či stroje.

Obrovský skok vpred však v takom prípade zažijú fúzne reaktory, ktoré potrebujú chladiť množstvo zariadení na nesmierne nízke teploty, čo extrémne znižuje ich efektivitu. Len nedávno sa vedcom podarilo vyprodukovať fúziou viac energie, než do nej priamo vložili, avšak bez započítania energie spotrebovanej na prevádzku a chladenie celého zariadenia.

V neposlednom rade je takýto supravodič skvelou správou pre kvantové počítače, ktoré sa posunú oveľa bližšie k prelomu, ktorý je v tejto oblasti očakávaný. To všetko môže ľudstvo získať v prípade, že sa tím juhokórejských vedcov nemýlil a ich výsledky sa podarí reprodukovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú