Základná jednotka merania času je už roky v ohrození kvôli narastajúcej snahe vedcov kompletne zmeniť jej definíciu. Napriek tomu nemá byť sekunda ako taká skrátená či predĺžená, avšak zmena je nesmierne dôležitá a vďaka najnovšiemu vynálezu, s ktorým prišli experti z Číny, je veda o krok bližšie k tomuto nesmiernemu míľniku, ktorého cieľom je predovšetkým presnosť merania času.

Čína má totiž v rukách nové atómové hodiny, ktoré dosahujú extrémnu presnosť a za obdobie, ktoré Slnku zaberie dosiahnuť koniec svojho života, sa budú mýliť len o jednu jedinú sekundu, vysvetľuje SCMP. Za ohromným vynálezom je tím, na ktorého čele stojí fyzik Pan Jianwei, prezývaný aj ako „otec kvanta“ – zásadne sa totiž pričinil pri výskume kvantových počítačov, kvantovej teleportácie či kvantového previazania viacerých fotónov.

Je nutné zmeniť sekundu

Definície viacerých dôležitých jednotiek merania, ako je napríklad meter v prípade merania dĺžky či kilogram pri meraní hmotnosti, závisia od sekundy, základnej jednotky času. Tú dnes veda definuje na základe cézia-133 a jeho rádioaktívnych vlastností, pričom táto definícia bola oficiálne prijatá v roku 1967. Čoskoro sa však má od základu zmeniť.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú