Spoločnosť Rolls-Royce vyvinula a zostrojila doteraz najväčší turbínový motor pre letectvo, aký svet kedy videl. Pre svoju bezprecedentnú veľkosť má ale veľmi dobrý dôvod a je kľúčovým krokom k čistejšej leteckej doprave, keďže technologické inovácie a schopnosť prevádzky na ekologické palivo prinášajú posun k nízkoemisným letom.

Letectvo pritom čelí ostrej kritike pre množstvo škodlivých emisií, ktoré produkuje a to často aj pri vnútroštátnych letoch, ktoré je možné jednoducho, efektívne a navyše oveľa lacnejšie nahradiť ďalšími formami hromadnej dopravy, predovšetkým vlakmi. Pre Rolls-Royce sa jedná len o prvý veľký krok a plánuje toho oveľa viac, vrátane experimentov s vodíkom.

Obmedzený prísun paliva

Primárnym cieľom celého vývoja motora UltraFan bolo dosiahnutie čo najvyššej efektivity, keďže sa firma pripravuje na čoraz väčšiu implementáciu leteckých palív typu „SAF“, teda udržateľných leteckých palív s nízkou alebo neutrálnou uhlíkovou stopou. Jedná sa ešte vždy o klasické palivo, ktoré je nutné spáliť a predsa len produkuje emisie, avšak kľúčom je ich výroba a tiež zloženie emisií.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP