Ochrana osobných údajov je v dnešnej dobe dôležitejšia než kedykoľvek predtým. V našich zariadeniach máme kopec informácií o sebe, bankových kartách a mnoho ďalšieho. Vývojári softvéru a hardvéru na to samozrejme myslia a každou ďalšou aktualizáciou sú zariadenia o čosi viac bezpečnejšie.

No ako sa vyvíjajú rôzne ochrany, rovnako tak napredujú aj spôsoby, ako ich efektívne obísť. Izraelská spoločnosť Cellebrite, ktorá sa zaoberá získavaním dát z uzamknutých zariadení, prišla na spôsob, ako prelomiť všetky verzie operačného systému iOS až po verziu 11.2.6. Táto ‚‚služba’’ je dostupná v rámci balíka Advanced Unlocking and Extraction Services, ktorú poskytuje hlavne rôznym spravodajským agentúram.

Experti sú však skeptickí

Bezpečnostní experti však voči tomu majú isté pochybnosti. Je veľmi nepravdepodobné, žeby sa im podarilo poraziť viacstupňové šifrovanie, ktoré používa Apple pri zariadeniach. Podľa nich spoločnosť len objavila spôsob, ako obísť limity na zadávanie PIN kódu alebo hesla, čo by im umožňovalo hrubou silou zariadenie odomknúť (neustále skúšanie rôznych kombinácií).

Niečo podobné sa udialo aj v roku 2016, no vtedy to bol zásah hardvérového charakteru. V tomto prípade šlo o odstránenie NAND čipu a jeho nahradenir iným, upraveným. Týmto spôsobom bolo takisto možné vynulovať počítadlo pokusov, a to na všetkých zariadeniach po iPhone 6S. Apple to v ďalších verziách znemožnil vďaka špeciálnemu procesoru, ktorý mal vlastný operačný systém a overoval prístupové heslá. Rovnako aj teraz sa očakáva, že v najbližšej dobe sa objaví aktualizácia iOS, ktorá túto chybu opraví.

Nenechaj si ujsť!
Zamrzlo peklo? Apple ukladá dáta používateľov u veľkého rivala

Spôsob, ako sa proti tomu brániť je banálny. Stačí používať dostatočne silné heslo, ktoré bude obsahovať písmena a číslice, čím sa prístup k zariadeniu výrazne skomplikuje. Takisto treba mať nainštalované najnovšie aktualizácie. Všetko sú to veci, ktoré sú neustále prizvukované, no mnoho ľudí to aj tak nedodržuje. Aj keď sa zdá, že teba sa to netýka, nikdy nevieš, kto sa pozerá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom