V stredu 22.9. preletel okolo našej planéty relatívne veľký asteroid. Našťastie pre nás, pre planétu nepredstavoval žiadne nebezpečenstvo aj napriek tomu, že ho NASA klasifikuje ako objekt NEO (Near-Earth Object). Na tému upozornil portál LiveScience.

Blízky prelet asteroidu

Napriek tomu, že tieto asteroidy pre Zem zatiaľ nepredstavujú žiadnu hrozbu, NASA ich zo všetkých síl pravidelne monitoruje. Existuje totiž šanca, že v budúcnosti zmenia svoju trajektóriu a dostanú sa až na nebezpečne blízku trajektóriu.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Okrem toho, štúdiom objektov NEO sa môžeme veľa naučiť o počiatkoch slnečnej sústavy, pretože väčšina asteroidov predstavuje kusy vesmírnych hornín, ktoré pochádzajú práve z tohto obdobia.

Ako píše portál HindustanTimes, v našej slnečnej sústave sa nachádza veľké množstvo asteroidov. Väčšina z nich však leží v páse asteroidov, teda v oblasti medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera.

Poznáme tiež aj tzv. Trójanov, čím sa označujú planétky a asteroidy, ktoré majú spoločnú obežnú dráhu s veľkou planétou, pričom zostávajú na stabilnej obežnej dráhe v blízkosti jedného z Lagrangeových bodov (body, v ktorých sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily). Niektoré z nich sa dostávajú aj do blízkosti Zeme a preto sa nazývajú aj „objekty v blízkosti Zeme“, alebo NEO.

V stredu okolo našej planéty preletel jeden takýto asteroid s názvom 2021 NY1, ktorý podľa databázy o objektoch NEO dosahuje veľkosť 130 až 300 metrov. Išlo teda o asteroid s rozmermi Eiffelovej veže, ktorý sa vesmírom rúti rýchlosťou až 37 800 km/h, čo je zhruba 27-násobok rýchlosti zvuku. Asteroid sa k Zemi priblížil na vzdialenosť 1 560 000 km.

Asteroid, prezývaný 2021 NY1, bol objavený začiatkom júla tohto roku. Podľa Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA neškodne preletí okolo našej planéty, píše iMeteo.sk.

CharlVera/ Pixabay

Poznáme aj nebezpečnejšie

Treba pripomenúť, že šlo o bezpečný prelet pri ktorom planéte absolútne nič nehrozilo. Za ďaleko nebezpečnejší bol považovaný podľa prvotných hlásení napríklad asteroid 99942 Apophis, ktorý je je stredobodom pozornosti mnohých astronómov už od svojho objavenia v roku 2004.

Apophis patrí do tzv. skupiny Antén, teda skupiny planétok, ktorých obežné dráhy sa nachádzajú v tesnej blízkosti dráhy Zeme. NASA však pred pár mesiacmi potvrdila, že nové pozorovania teleskopmi vylúčili akúkoľvek možnosť, že Apophis v roku 2068 narazí do Zeme.

Pre zaujímavosť, doposiaľ najbližší prelet asteroidu sa uskutočnil 16. augusta 2020. V tom čase nad Indickým oceánom vo vzdialenosti len 2950 km preletel asteroid s názvom 2020 QG.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú