Rôzne systémy a mechanizmy, ktoré využíva Zem na udržiavanie podmienok vhodných pre život na svojom po vrchu, sú podľa expertov v ohrození. Ako totiž informuje The Guardian, až šesť z deviatich takýchto systémov je mimo bezpečných limitov a vďaka tomu aj mimo bezpečnej normy pre samotné ľudstvo, ktoré na to môže už čoskoro nepríjemne doplatiť.

Šesť je zničených a dve majú na mále

Celkovo vedci evidujú deväť takýchto mechanizmov a hraníc, ktorých narušenie nie je vôbec bezpečné a to nielen pre ľudstvo. Iróniou je, že jedinou neohrozenou hranicou je ozónová vrstva, ktorú sa podarilo zachrániť prísnymi svetovými reguláciami a zastavením množstva nebezpečných plynov, ktoré vytvárali masívnu ozónovú dieru.

V ostatných oblastiach sa však ľudstvu tak veľmi nedarí a šesť hraníc sme už prekročili. Ďalšie dve, znečistenie ovzdušia a zvýšenie kyslosti oceánov, majú na mále a ak prekročíme aj tie, naše problémy narastú exponenciálne. Prekročenie týchto hraníc znamená vážne zmeny, ktoré môžu byť pre ľudstvo smrteľné.

freepik

Problematika našťastie nie je úplne čierno-biela a všetky tieto hranice je ešte vždy možné navrátiť do pôvodných hodnôt.

Tieto hranice totiž súvisia s obranyschopnosťou našej planéty a ak zlyhajú, Zem viac nedokáže korigovať a tolerovať katastrofálne znečistenie, ktoré ľudstvo spôsobuje v mnohých formách, nie len v emisných v podobe skleníkových plynov.

Potrebujeme geoinžinierstvo

Konanie proti klimatickým zmenám a prechod na uhlíkovú neutralitu je naďalej príliš pomalý a začína sa zdať, že to nepôjde bez geoinžinierstva. V rámci tejto metódy majú vedci pripravených niekoľko možných riešení, ktoré sú zamerané prevažne na zvrátenie globálneho otepľovania. Jednou z nich je napríklad rozprášenie prachu do stratosféry či zatienenie Zeme priemo z vesmíru.

Čas konať nastal už dávno

Vedci ďalej upozorňujú, že prekročenie aj posledných hraníc môže spôsobiť, že nebude možné udržať globálne otepľovanie na úrovni do 1,5 °C. Dodávajú tiež, že i keď sa ľudstvo mohlo dobre dariť v podmienkach, ktoré tu panovali približne 10 000 rokov od poslednej doby ľadovej, v blížiacich sa podmienkach to môže byť úplne inak.

TASR/AP/Noah Berger

Jednou z nedávno prekročených hraníc je množstvo umelého znečistenia, ako sú napríklad pesticídy či plasty, ktoré sa už nachádzajú prakticky všade na Zemi, vysvetľujú experti v štúdii, ktorej výsledky zverejnili prostredníctvom vedeckého žurnálu Science.

K tomuto prekročeniu malo dôjsť v roku 2022 a v niektorých regiónoch bolo dokonca prekročené aj spomínané znečistenie ovzdušia, ktoré negatívne ovplyvňuje rast rastlín – zatiaľ však nie globálne.

Jediným možným riešením je okamžité konanie a medzinárodná spolupráca, ktorá je však naďalej príliš pomalá a nedostatočná. Nepomáhajú ani politic, ktorí často zámerne šíria dezinformácie spochybňujúce klimatické zmeny s cieľom politického rastu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú