Prešli 4 roky a Apple sa rozhodol po dlhom odklade priniesť na svet netradičný smartfón, ktorý nasleduje šľapaje svojho predchodcu. Najlacnejší iPhone na trhu je pre mnohých len terčom posmechu, veď koniec koncov prináša v tejto bezrámikovej dobe a časoch multiobjektívov a FullHD displejov omnoho skromnejšie vlastnosti ako väčšina Android konkurencie. Stále sú tu aspekty, ktoré majú potencionálneho zákazníka presvedčiť, že práve nový iPhone SE 2020 je lepšou alternatívou, ako lacný Android. Prečo?

V prvom rade začnem tento komentár objasnením politiky výrobcov smartfónov. Počas uplynulých rokov si každý používateľ všimol, že sa Androidy vyberajú mnohokrát iným smerom ako iPhony. Porovnávať tieto dve samostatné kategórie môže byť pre mnohých nerelevantné, či zbytočné. Naďalej však platí, že sú to všetko smartfóny, ktoré používame a patria do nášho každodenného života.

Zatiaľ čo iPhony si adoptujú inovácie a rôzne novinky len pomaly, Androidy idú na to mnohokrát „na plný plyn“. Výrobcovia experimentujú s najrôznejšími technológiami a vylepšeniami, len aby ukázali, že sa to dá. Často ale nie sú mnohé novinky dotiahnuté do konca a bežný používateľ sa môže miesto vychutnávania marketingom podporovanej inovácie stretnúť s prekážkou, ktorá mu nevyhovuje.

Apple

Na druhej strane sú tu iPhony, smartfóny, ktoré boli v niektorých smeroch inovačné, no v mnohých ďalších za Androidmi zaostávajú. Obe tieto kategórie smartfónov majú svoje pre a proti. Narozdiel od ostatnej konkurencie spravil Apple po 4 rokoch krok, ktorý preslávil jeho prvý iPhone SE. Čo sa vlastne stalo? Spoločnosť zobrala overený dizajn, ktorý sa začal črtať už pri iPhone 6 a do finálnej podoby ho dizajnéri dostali v iPhone 8.

Práve týmto modelom sa nové „eséčko“ inšpirovalo (narozdiel od iPhonu 8 je logo Apple v strede). Nie je to len o tom, že by chcel Apple rýchlo a bez námahy zarobiť. Čiastočne je tento ťah dokonalým spôsobom, ako s minimom investícií vyrobiť zisk, no z iného uhla pohľadu sa na trh dostalo to, čo si ľudia obľúbili a čo poznajú celé roky, len v lepšej iterácii.

Je HD displej skutočne tak zlý?

Overený dizajn staršieho iPhonu s najvýkonnejším hardvérom prémiových iPhonov. To je to, čo charakterizuje nový iPhone SE pre rok 2020. Po stránke displeja, fotoaparátu, či batérie môže za konkurenciou zo sveta Androidu na míle zaostávať. No povedzme si úprimne, k čomu by bolo pri 4,7″ displeji FullHD rozlíšenie? Na jednej strane by zvýšilo spotrebu batérie a na tej druhej by z neho nemal používateľ žiadny zásadne lepší zážitok práve kvôli menšej uhlopriečke.

Apple

HD rozlíšenie pri hustote pixelov 326 ppi je v iPhone SE 2020 dostatočné a aj tu vidieť, že Apple zbytočne nestaval túto novinku na základe čo najlepších špecifikácií, ktoré by boli v niektorých prípadoch skôr na škodu. Samotný HD displej dostal už starší iPhone XR a neskôr aj iPhone 11, ktoré mali omnoho väčší displej. Ani v ich prípade sa však nižšie rozlíšenie výrazne nepodpísalo na zhoršenej kvalite obrazu.

Mnohé Androidy majú aj pri FullHD rozlíšení porovnateľnú kvalitu obrazu. Používatelia si však na vyššie rozlíšenie jednoducho zvykli, lebo FullHD je predsa viac ako HD a chcú to stoj, čo stoj. Keď už majú za „lacný“ iPhone vysoliť takmer päť stoviek, chcú toho čo najviac, aj keby to malo znamenať, že to bude zbytočnosť. A skutočne, FullHD displej by bol v prípade malého LCD displeja iPhonu SE 2020 prežitkom, ktorý by skracoval výdrž už tak malej batérie.

Apple

Nenechaj si ujsť
iPhone SE 2020 oficiálne odhalený. Dizajn spred 3 rokov dostal brutálny hardvér a veľmi nízku cenu

Prečo sa teda v mobilnom svete nestalo štandardom 4K rozlíšenie, ktoré by bolo pri najväčších smartfónoch vhodnejšie ako FullHD rozlíšenie? Výrobcovia odpoveď poznajú a niektoré z dôvodov sú rovnaké aj ako pri porovnaní využitia HD namiesto FullHD rozlíšenia v iPhone SE.

Ďalším dôvodom je to, že si tento dostupný iPhone zrejme nekúpi používateľ zaťažený na najlepšie technológie, ale bežný zákazník, ktorý si s ním bohate vystačí a zrejme ani nepostrehne, že pracuje s „chabým“ rozlíšením 1334 x 750 pixelov.

kampan zadarmo od startitup
Iba jeden fotoaparát

V tejto oblasti mohol skutočne Apple zapracovať a využiť aspoň duálny fotoaparát z iPhonu 11, no miesto toho si radšej povedal, že staví opäť na istotu, ktorú v predošlých modeloch využíval celé roky. Aj tu je teda vidieť, že si iPhone SE 2020 zobral len potrebný základ. Jeden objektív tak teda musí zvládať všetko, čo od neho bežný používateľ vyžaduje a niektoré funkcie musí zaistiť softvér. Áno, v tomto smere je skutočne táto novinka akási „zaostalá“.

Apple

Opäť platí, že nejde o smartfón, ktorý má lákať inováciami, ale overenými technológiami, a teda aj fotoaparátom, ktorý mnohí používatelia iPhonu 7, 8, XR alebo iných starších modelov využívajú dodnes. Hoci majú aj lacnejšie Androidy k dispozícii viacero objektívov, nezaručuje to, že budú výsledné fotografie skutočne na vysokej úrovni. V tomto segmente aj taký Google dokázal, že s jediným fotoaparátom sa dajú spraviť naozaj kvalitné zábery.

Apple

Stalo sa tak aj pri lacnejšom modeli Pixel 3a, ktorý mimochodom v teste DxOMark získal rovnaké skóre ako lacnejší iPhone XR taktiež iba s jedným fotoaparátom. Aj „single“ objektív v iPhone SE  2020 má teda potenciál vytvárať dostatočne kvalitné fotky a videá, ktoré bežnému používateľovi budú vyhovovať. O to sa stará 12 MPx snímač s clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Nechýba samozrejme ani podpora umelej inteligencie a portrétového režimu cez softvér.

Batéria môže byť veľkou slabinou

Apple je notoricky známy malými batériami, ktoré vkladal do svojich smartfónov v uplynulých rokoch. Hoci sa situácia v poslednom čase zlepšila, nový iPhone SE v tomto smere predstavuje veľký skok späť. Kapacita 1821 mAh by však v kombinácii s energeticky nenáročným HD displejom a šetrnejším hardvérom mala postačovať na deň bežného používania. Tu sa môžu majitelia Android biť do pŕs, aké batérie majú ich smartfóny.

A skutočne, v tomto prípade je dôvod na radosť, pretože väčšiu kapacitu by zaiste uvítali aj budúci používatelia tejto novinky od Apple. Žiaľ, s časom sa aj taká malá kapacita môže ešte zmenšovať a opäť sa bude aj pri iPhone SE 2020 opakovať scenár ako pri starších iPhonoch, ktoré s malým akumulátorom často nevydržia ani celý deň.

Výkon a softvérová podpora sú hlavnými lákadlami

Dostávame sa však k časti, kde je nový iPhone SE 2020 na míle ďaleko pre všetkými Android smartfónmi v danej cenovej kategórii, teda zhruba do 500 €. Po výkonovej stránke Apple siahol na ten najlepší hardvér, ktorý má k dispozícii ešte od minuloročného iPhonu 11 Pro a vložil ho do najlacnejšieho modelu, ktorý vďaka tomu predčí aj omnoho drahšiu konkurenciu.

Azda najznámejší benchmarkový test, Antutu, potvrdil výpočtový výkon procesora A13 Bionic v iPhone 11 Pro a ohodnotil ho výsledkom viac ako 500 000 bodov. Podobný výsledok teda možno čakať aj od nového iPhonu SE 2020. Je však na trhu iný takto lacný Android smartfón s podobným výkonom? Nie.

Všetky Androidy, ktoré sa doťahujú alebo aj prekonávajú vyššie spomínaný výsledok stoja omnoho viac. V tejto oblasti tak ťahá nový iPhone za dlhý koniec. S výkonom, ktorý ponúka, si totiž jeho používateľ vystačí aj na niekoľko najbližších rokov a navyše sa môže tešiť na unikátnu softvérovú podporu, akú nemajú ani vlajkové Androidy.

Apple

Nenechaj si ujsť
Prvý operátor zaradil do ponuky lacný iPhone SE. Dáva zľavu niekoľko desiatok eur

Apple totiž každý iPhone podporuje po stránke systémových aktualizácií a zabezpečenia po dobu 5 rokov. Vo svete Androidov trvá softvérová podpora zo strany výrobcov mnohokrát iba pätinu tohto obdobia, keďže v danej cenovej kategórii sú modely, ktoré rýchlo nahradia novšie verzie a aktualizovať všetky z nich nie je pre spoločnosti výhodné.

Najdlhšiu podporu dostávajú vlajkové lode, no tu sa bavíme o strednej cenovej triede, kde môže Android smartfón čakať jeden či dva veľké updaty a niekoľko menších. iPhone SE 2020 však bude podporovaný až do roku 2025 a už teraz má najnovší operačný systém iOS 13, pričom sa jeho majiteľ bude môcť spoľahnúť, že dostane aj pripravovaný iOS 14, následne iOS 15, iOS 16, iOS 17, iOS 18 a nakoniec aj iOS 19, pokým ho Apple úplne vylúči zo zoznamu podporovaných modelov.

Schválne, koľko majiteľov Androidov sa môže pochváliť, že ich smartfón do 500 € dostal viac ako 2-3 veľké aktualizácie na novú verziu systému? A navyše netreba zabúdať ani na prepracovaný ekosystém, ktorý Apple ponúka, a ľahko doňho zapadne aj tento nový kúsok.

iPhone SE 2020 sa neoplatí

Pohľad na porovnanie nového iPhonu SE s Androidmi strednej triedy by som zhrnul len niekoľkými vetami. V prvom rade, nekupuj si tento lacný iPhone, ak máš potrebu vlastniť smartfón s najvyššími špecifikáciami, veľkým displejom a veľkou výdržou batérie, či najkvalitnejším fotoaparátom.

Ak si ale priemerným používateľom, ktorý viac stavia na istotu, tak iPhone SE 2020 je pre teba tým pravým smartfónom. Ponúka overený dizajn v kompaktnej konštrukcii, špičkový výkon, ktorý u iného dostupného Androidu nenájdeš, a vyladený systém s dlhoročnou podporou.

Screenshot/Apple

Čo viac si môže bežný zákazník priať? Všetko je samozrejme o preferenciách jednotlivca a tento komentár nemal slúžiť k tomu, aby opäť začal žabomyšie vojny medzi fanúšikmi Androidov a iPhonov, ale k tomu, aby poukázal, že iPhone SE 2020 je so svojimi vlastnosťami a možnosťami azda tým najlepším, čo si môže bežný používateľ dopriať. Isteže, na trhu sú aj lacnejšie a na papieri vybavenejšie Androidy…

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom