Začiatok nového roka môže byť v znamení prekonaného rekordu v počte najazdených kilometrov na elektromobile v priebehu 24 hodín. Ako informuje Teslička.cz, v priebehu 2. a 3. januára sa o to pokúsi česko-slovenská posádka na Tesle Model 3.

Aktualizácia 3.1.2021

Prekonanie rekordu sa odkladá. Situácia s počasím sa zhoršila, a tak sa tím rozhodol akciu ukončiť a odložiť na iný termín. Plné znenie správy: „Aktuálna informácia – z dôvodu mimoriadne nepriaznivého počasia sme sa rozhodli akciu predčasne ukončiť a pokus o prekonanie rekordu odložiť na iný termín. Dakujeme všetkým za podporu a tešíme sa na budúce!“

Pôvodný článok

Hlavný organizátor akcie, Ondřej Hunčovský z Teslička.cz, sa rozhodol vykonať pokus o prekonanie predošlého rekordu, ktorý mimochodom taktiež stanovil on, kedy spolu s Bjornom Nylandom najazdili na nemeckých diaľniciach za 24 hodín presne 2781 km. V tomto prípade im k tomu poslúžila Tesla Model 3 Long Range.

Podstatne odlišné podmienky

O prekonanie spomínaného rekordu sa tentokrát pokúša česko-slovenská posádka na Tesle Model 3 Performance. Medzi ďalšie, podstatne markantné rozdiely oproti rekordu z júla 2019, patrí napríklad priemerná teplota, ktorá je oproti predchádzajúcim 15 °C teraz pod bodom mrazu, približne -2 °C či premávka, ktorá je tentokrát o niečo vyššia.

Počas predchádzajúceho rekordu nabíjali elektromobil na nabíjacích staniciach Inoity s nabíjacím výkonom maximálne 190 kW, tentokrát sa o dobíjanie bude starať Supercharger v3 s nabíjacím výkonom až 250 kW. Ako počas rekordu v júli 2019, aj teraz jazda prebieha na diaľnici bez rýchlostného limitu vo východnom Nemecku.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Youtube/Teslicka CZ

Posádka je vždy v zložení pilot a copilot, pričom sa budú pravidelne striedať dve posádky, aby sa predišlo únave a udržala sa maximálna koncentrácia. Pre odpočinok má posádka, ktorá nejazdí, pripravený Model X v lôžkovej úprave.

Prečo to robia?

Pri predchádzajúcom rekorde jazdila posádka priemernou rýchlosťou maximálne 170 km/h, tentokrát je priemerná rýchlosť okolo 180 km/h, čím sa snažia využiť výhody rýchlejšieho nabíjania. Cieľom tejto akcie je najmä odprezentovať elektromobilitu a ukázať, že na elektromobile sa bez problémov dajú jazdiť aj dlhé trasy.

Posádka vyrazila dnes (2.1.2021) približne o 13:30, do cieľa by tak mali doraziť zajtra (3.1.2021) o tom istom čase. Počas celého pokusu o prekonanie rekordu je možné na YouTube sledovať živý prenos celých 24 hodín.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP