Aj na slovenskom internete pribúda čoraz viac prípadov s pokusmi o podvod. V minulosti sme informovali napríklad o volaniach z afrických krajín či zneužívaniu známych značiek na internete. Jednou z nich bola napríklad aj známa sieť predajcu elektroniky Datart. Tentokrát sa však stala obeťou Slovenská pošta.

Na Facebooku sa totiž šíri súťaž o nový iPhone, pričom na tieto účely bolo použité logo Slovenskej pošty. Prevádzkovateľom súťaže je neexistujúca spoločnosť, ktorej hlavným cieľom je zneužitie osobných údajov a obohatenie sa na úkor iných. Celá súťaž totiž spočíva v tom, že je potrebné odpovedať na pár veľmi jednoduchých otázok.

Následne príde používateľovi na Facebook správa, ktorá ho za zvládnutie prvej časti hry pochváli a následne ho vyzve na zadanie telefónneho čísla. Ak sa dostaneš až do tohto bodu, príde ti ďalšia správa aj s telefónnym číslom, na ktoré je potrebné zavolať a odpovedať na ďalšie otázky, aby si mohol získať svoju výhru.

⚠️POZOR NA PODVODNÚ SÚŤAŽ⚠️Vážení zákazníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že sa opäť prostredníctvom sociálnej siete…

Gepostet von Slovenská pošta, a.s. am Dienstag, 11. Februar 2020

Je však potrebné zdôrazniť, že celá „hra“ je jeden veľký nezmysel a v jej pokračovaní automaticky súhlasíš so zberom tvojich údajov. Okrem toho sa za 1 minútu hovoru účtujú 2 € aj s poplatkami od tvojho operátora za prepojenie, čo sa môže v konečnom dôsledku vyšplhať na ozaj zaujímavú sumu. Na celú súťaž upozornila Slovenská pošta na svojom facebookovom profile.

„Vážení zákazníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že sa opäť prostredníctvom sociálnej siete šíri podvodná súťaž pod značkou Slovenskej pošty. Prevádzkovateľom súťaže je neexistujúca spoločnosť.

Odporúčame na podvodnú súťaž nereagovať. Slovenská pošta nie je vyhlasovateľom súťaže, vyhradzuje sa voči takýmto podvodným aktivitám a robí právne kroky voči vyhlasovateľovi súťaže pre ochranu Vás, našich zákazníkov, ako aj spoločnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení Slovenskej pošty.

Je možné, že do tejto súťaže sa zapojí hneď niekoľko dôverčivých ľudí. Budú medzi nimi hlavne deti alebo starší ľudia. Na súťaž sa odporúča nereagovať, pričom je dôležité na ňu upozorniť ľudí, o ktorých vieš, že by mohli naletieť. Okrem peňazí totiž môžeš stratiť aj množstvo dôležitých osobných údajov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom