Aktualizované 17:23: Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR reaguje, že problém sa týka oveľa menšieho počtu držiteľov nových občianskych preukazov.

Argumentom má byť však fakt, že elektronický podpis dnes využíva len 8 % Slovákov: “Len približne 30 000 držiteľov občianskych preukazov s certifikátmi pre e-podpis vydanými do júna 2021 aj reálne elektronické podpisovanie využíva,” tvrdí ministerstvo.

Títo si, pre prípad, že chcú elektronický podpis využívať aj naďalej, budú musieť občiansky vymeniť najneskôr k 1. 1. 2023.

Vyzvú ťa e-mailom do Slovensko.sk

“Používatelia certifikátov k e-podpisu budú včas upozornení na potrebu výmeny občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra spúšťa v septembripripravenú informačnú kampaň, cieľovou skupinou ktorej budú v prvom rade aktívni používatelia elektronických podpisov s certifikátmi na doklade vydanými do júna 2021. Rezort na to využije najmä elektronickú cestu informovania – prostredníctvom e-schránok,” informuje Ministerstvo vnútra.

Tlačové oddelenie informuje aj o dôvodoch, prečo informovanie neprebehlo už teraz. Ministerstvo v časoch globálnej čipovej krízy pristúpilo k rozhodnutiu nevydávať nové doklady v medziobdobí, počas ktorého je možné elektronicky podpisovať aj so starším typom dokladu.

Druhým dôvodom je aktuálny nárast požiadaviek na klientske centrá, kde si ľudia v popandemickom a dovolenkovom období húfne vybavujú cestovné doklady.

Pôvodný článok: Pred pár mesiacmi sme ťa upozornili, že 21. júna začína ministerstvo vnútra vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Ako vtedy informoval rezort v tlačovej správe, doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis totiž 26. júna končí päťročná certifikácia a už nebude možné naň vydávať certifikáty.

Slovensko vydá nové e-občianske preukazy

Koncom tohto roka teda nastane problém pre státisíce občanov, ktorí využívajú svoj elektronický občiansky preukaz (eID) na elektronickú komunikáciu so štátom. Všetci, ktorým bol vydaný do júna 2021, budú môcť cez eID vytvárať kvalifikovaný elektronický podpis iba do konca roka 2022. Občianske združenie Slovensko.Digital na to v utorok (12.7) znovu upozornilo s tým, že na konci roka budú na týchto “starších” eID certifikáty pre elektronický podpis automaticky zneplatnené. Na tému upozornila SITA.

Situácia je podľa mimovládnej organizácie o to horšia, že na túto skutočnosť v súčasnosti nie sú dotknutí občania zo strany relevantných orgánov nijako aktívne upozorňovaní. Vyzývajú Ministerstvo vnútra SR, ako vydavateľa občianskych preukazov, aby s aktívnou komunikáciou voči občanom začalo čím skôr.

„Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, sa tento problém týka viac ako dvestotisíc aktívnych používateľov služieb eGovernmentu, keďže väčšina podaní voči verejnej správe musí byť potvrdená práve kvalifikovaným elektronickým podpisom. Dotknutým občanom odporúčame, aby v dostatočnom predstihu požiadali o vydanie nového občianskeho preukazu, s ktorým dostanú aj príslušné nové certifikáty,“ uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

Očakáva, že koncom roka vznikne pre túto situáciu ťažko zvládnuteľný dopyt, ba priam až nával. „Na Slovensku sa totiž za pol roka vydá spolu asi 250-tisíc občianskych preukazov, pre riešenie tohto problému by bolo teda treba kapacitu zvýšiť zhruba na dvojnásobok,“ podotkol.

Nutnosť zrušiť platnosť certifikátov na “starších” občianskych preukazoch podľa „mimovládky“ nie je spôsobená chybou slovenských úradov – vyplýva z konca platnosti bezpečnostnej certifikácie čipu, ktorý je v nich osadený. Keďže tento problém je dlhodobo známy, za zásadnú chybu organizácia považuje nedostatok jasnej verejnej komunikácie o tejto situácii a nepripravené riešenia ako jej čeliť. O uvedenom probléme sa v odborných fórach diskutuje už viac ako rok.

„Situácia je o to komplikovanejšia, že v blízkej budúcnosti sa má začať s vydávaním úplne nového typu občianskych preukazov, ktoré sa budú dať používať s pomocou bezkontaktného rozhrania protokolom NFC. Ministerstvo vnútra však nevie garantovať, kedy táto zmena nastane, ani či to bude pred koncom roka,“ poznamenal Illek.

NEPREHLIADNI
Slovensko v mobile nie je pre každého. Slováci so starším mobilom majú smolu

Podľa príslušného nariadenia Európskej komisie mali byť vydávané už od augusta 2021, čo mohlo zabezpečiť technicky vhodné a nákladovo efektívne riešenie aktuálnej situácie. Slovensko.Digital zároveň pripomína, že v zákone o eGovernmente je už viac rokov zakotvený jednoduchší mechanizmus potvrdzovania podaní – tzv. autorizácia klikom, ktorý je použiteľný všade tam, kde v listinnej verzii podania je vyžadovaný iba vlastnoručný podpis.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Tento spôsob potvrdzovania podaní je pre používateľov veľmi jednoduchý, nepotrebujú k nemu inštalovať a ovládať žiadnu dodatočnú aplikáciu a je podobný ako pri iných službách cez internet, napríklad pri nákupe tovaru cez web stránku obchodu. Pri tomto postupe musí byť občan taktiež prihlásený na web stránke úradu a keď vytvorí podanie, tak ho nakoniec pred odoslaním jednoducho potvrdí (autorizuje) kliknutím na príslušné tlačidlo.

„Takto môžu postupovať všetci držitelia občianskych preukazov, alebo používatelia aplikácie Slovensko v mobile. Vyzývame úrady, ktorých elektronické služby sú masovo používané – najmä Finančnú správu SR – aby túto funkciu implementovali a sprístupnili občanom,“ dodal Illek.

Organizácia tiež vyzýva Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, aby autorizáciu klikom sprístupnilo pre všetky typy podaní, kde je aplikovateľná na Ústrednom portáli verejnej správy a svojich portáloch do konca roka 2022.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP