V posledných rokoch sme často svedkami únikov stoviek miliónov prihlasovacích údajov, ktorými sa útočníci dokážu dostať do profilov v rôznych službách na internete. Pre väčšiu bezpečnosť v online svete slúži dvojfaktorové overenie, ktoré si takto jednoducho môžeš zriadiť aj na svojich účtoch.

Len prednedávnom bol zaznamenaný ďalší masívny hackerský útok, ktorým útočníci získali až 773 miliónov e-mailových schránok a vyše 21 miliónov hesiel. Tieto údaje tak môžu byť ľahko zneužité, alebo dokonca predávané v najtemnejšej časti internetu, na Dark Webe. Aj tento posledný útok je dôkazom toho, že online bezpečnosť svojich údajov netreba brať vôbec na ľahkú váhu.

Hoci nemusí byť pre špičkových hackerov ani toto zabezpečenie veľkým problémom, stále ide o spoľahlivejší a najmä bezpečnejší spôsob ako ochrániť svoje účty pred prípadným zneužitím. Pokiaľ si doteraz nevedel ako na to, v nasledujúcich riadkoch nájdeš rady ako aktivovať dvojfaktorové overenie na najviac používaných stránkach a aplikáciách.

Apple

Kalifornský gigant sprístupnil tento spôsob zabezpečenia ešte s príchodom operačného systému pre smartfóny a tablety iOS 9 a v systéme macOS X El Captain. Každé zariadenie s novšími verziami systému tak môže využiť aj dvojfaktorové overenie, ktoré nie je vôbec ťažké aktivovať.

V prípade iPhonov túto možnosť nájdeme v Nastaveniach v účte používateľa. Po kliknutí na záložku „Heslo a zabezpečenie“ sa dostávame k funkcii „Dvojzložková autorizácia“, ktorá bude následne po zapnutí aktivovaná prostredníctvom telefónneho čísla. Po prihlásení tak používateľ stále obdrží v SMS správe heslo pre dvojfaktorové overenie.

Ak ešte tvoj iPhone beží na iOS 10.2 alebo skoršej verzii, tieto nastavenia nájdeš v nastaveniach iCloud pod záložkou „Apple ID“ a „Heslo a zabezpečenie“.

Pri systéme macOS je postup mierne odlišný. Po kliknutí na logo Apple v ľavom hornom rohu obrazovky vyberieme „Systémové preferencie“, následne „iCloud“ a zvolíme „Detaily účtu“. V možnosti „Zabezpečenie“ potom nájdeme možnosť pre aktiváciu dvojfaktorového overenia. Používateľ si potom môže zvoliť či mu bude Apple posielať overovací kód prostredníctvom SMS správy, alebo telefonátom.

Instagram

Pri používaní tejto sociálnej siete si môžeme dvojfaktorové overenie nastaviť ako na webovej verzii, tak aj v samotnej aplikácii smartfónu.

V prípade webovej verzie Instagramu sa k tejto možnosti dostaneme po kliknutí na ikonu Nastavení v profile používateľa, kde následne zvolíme „Súkromie a zabezpečenie“.

Nenechaj si ujsť
Ľudia ostali z Instagramu zhrození. Omylom vypustil aktualizáciu, ktorá úplne zmenila jeho ovládanie

V uvedených možnostiach sa nižšie nachádza funkcia „Dvojstupňové overenie“, kde si môže každý nastaviť, akým spôsobom sa bude overovať prihlasovanie do svojho účtu na Instagrame. V mobilnej aplikácii je postup aktivácie rovnaký.

Facebook

Táto sociálna sieť sa dopustila za posledný rok azda najviac prehreškov zo všetkých, a tak mať na nej aktivované dvojstupňové overenie rozhodne nie je na škodu. Lepšie zabezpečenie nájdeme v záložke „Zabezpečovanie a prihlasovanie“, kam sa dostaneš aj po kliknutí na tento odkaz. Facebook ponúka na výber overenie prihlásenia pomocou SMS kódu, alebo vygenerovaným kódom v bezpečnostnej aplikácii ako Google Authenticator či Duo Mobile.

Pokiaľ sa však niekto prihlasuje zo svojich často využívaných zariadení, môže ich pridať na zoznam do možnosti „Autorizované prihlásenia“, kedy nebude potrebné zadávať kód z dvojfaktorového overenia na používanom smartfóne alebo počítači. Obdobný postup ako vo webovej podobe Facebooku je možné využiť aj pri mobilnej aplikácii.

Twitter

Hoci nie je táto sociálna sieť u nás využívaná vo veľkom, stále sa nájde dosť používateľov, ktorí si chcú ochrániť svoje prihlasovanie aj v tomto prípade. Na webe Twitteru sa k nastaveniam dostaneme po kliknutí na ikonu profilu, kde potom zvolíme možnosť „Security and privacy“. V záložke „Security“ sa nám ihneď objaví funkcia „Set up login verification“, teda dvojfaktorové overenie. Twitter bude heslo k overeniu prihlásenia posielať prostredníctvom SMS správy, na čo používateľa upozorní ešte pred nastavením dvojstupňového overenia.

Nenechaj si ujsť
Japonský minister kybernetickej bezpečnosti ešte nikdy nepoužil počítač

V mobilnej aplikácii sa k týmto nastaveniam dostaneme rovnako po kliknutí na profilovú fotografiu používateľa, kedy sa rozbalí ľavé menu, v ktorom je záložka „Nastavenia a súkromie“. Po kliknutí na ňu nájdeme záložku „Účet“, kedy sa otvoria možnosti prihlásenia a zabezpečenia. Práve tam sa nachádza „Bezpečnosť“, v ktorej je možné aktivovať „Overenie prihlásenia“.

Amazon

Pri nakupovaní cez Amazon je taktiež možné využiť dvojstupňové overenie, ktoré nájdeme v možnosti „Login & security“, kde sa nachádza možnosť „Advanced Security Settings“ s ponukou „Two-Step Verification“, ktorou si nastavíme dvojfaktorové overenie.

Kód bude Amazon doručovať používateľovi SMS správou, alebo telefonátom. Taktiež je možné zvoliť zabezpečovaciu aplikáciu pre generovanie kódov.

Google

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom ako si na Google účte aktivovať dvojfaktorové overenie je ísť priamo na tento odkaz, kde stačí kliknúť na možnosť „Začíname“. Následne je potrebné sa prihlásiť do svojho účtu a potvrdiť aktivitu na smartfóne. Google následne ponúkne možnosť, akým spôsobom bude používateľovi posielať overovací kód.

Pokiaľ niekto nechce využiť výzvu od Googlu, má možnosť zvoliť bezpečnostný kľúč, ale tiež textovú správu alebo telefonát. V možnostiach taktiež nájdeme záložnú možnosť, kedy si vygenerujeme offline kódy, pričom sa každý z nich môže použiť iba raz. Na výber je tlač alebo stiahnutie týchto 10 kódov, aby ich mal používateľ v prípade potreby po ruke.

Microsoft

V účte Microsoftu sa dostaneme k nastaveniu dvojfaktorového overenia kliknutím na tento odkaz. Nastavenia taktiež obsahujú „Dvojstupňové overenie“, ktoré sa dá realizovať aplikáciou Microsoft Authenticator, telefónnym číslom alebo tiež druhou e-mailovou adresou. V prípade telefónneho čísla sa môže používateľ taktiež rozhodnúť či chce kód prostredníctvom SMS alebo hovoru.

Nenechaj si ujsť
Bill Gates si inštaloval aplikáciu Microsoftu, no kvôli frustrácii poslal vlastným vývojárom poriadne štipľavý mail

PayPal

Jedným z najdôležitejších zabezpečení na internete by mala byť ochrana účtov s finančnými službami ako je PayPal. Na tomto webe stačí prejsť do nastavení prostredníctvom ikony v pravej hornej časti obrazovky a kliknúť na záložku „Security“.

Keďže PayPal toto zabezpečenie neoznačuje ako dvojstupňové overenie, je potrebné nájsť možnosť „Security Key“, ktorá bude aktivovaná po overení mobilného čísla SMS kódom.

V praxi je miesto SMS a telefonátov pre overovanie prihlásenia vhodnejším spôsobom autorizačná aplikácia, ktorá dokáže vygenerovať jedinečný kód pre prihlásenie do účtu, a to aj bez signálu od operátora. Medzi najlepšie z nich patrí aplikácia Authy či Google Authenticator.

Pri každom ďalšom prihlásení tak stačí len otvoriť aplikáciu a nájsť 6-číselný kód pre overenie prihlásenia. Hoci sú tieto spôsoby dvojfaktorového overenia bezpečnejšie pri prihlasovaní sa do svojich účtov, nie je na škodu pravidelne meniť aj svoje heslá, vďaka čomu sa tak minimalizujú šance, že sa do účtu dostane nepovolaná osoba. Využívaš aj ty dvojfaktorové overenie prihlásenia?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú