Nie nadarmo sa hovorí, že ministerstvá a špecializované úrady by mali viesť odborníci z daného odboru, ktorý zastupujú. Tento problém nie je len u nás na Slovensku, ale aj v takom Japonsku.

Japonská vláda minulý mesiac vymenovala do funkcie ministra pre kybernetickú bezpečnosť, 68-ročného Yoshitaku Sakuradu, ktorý sa priznal, že nikdy v živote nepoužil počítač. Všetku prácu, ktorú na ňom bolo treba vykonať, zveruje svojim asistentom a sekretárke. Je preto priam neuveriteľné, že osoba, ktorá má dohliadať nad kybernetickou bezpečnosťou celej krajiny, ešte nikdy nepoužila počítač a v podstate sa danej problematike ani nemôže rozumieť.

Nedokáže odpovedať ani na základné otázky

Podľa jeho vlastných slov už viac než 40 rokov nie je v styku s najnovšími technológiami. Za tak dlhú dobu sa neposunula dopredu len technika, ale aj hrozby, ktoré ju priamo ohrozujú a sú pre ňu, a teda aj pre ľudí škodlivé. Podľa neho to však nebude žiadny problém, nakoľko v úrade nie je len on, ale celá rada odborníkov v danej problematike. Na tlačovej konferencii dokonca nevedel odpovedať ani na otázku, či zamestnanci v jadrových elektrárňach využívajú na prenos súborov USB kľúče.

A aby toho nebolo málo, na jeho pleciach leží aj dohliadanie na letné olympijské hry, ktoré sa budú konať v roku 2020 v Tokiu. Na druhej strane, ide o skúseného manažéra, čo však vo vykonávaní týchto funkcií nemusí stačiť. Hlavne v dnešnej dobe, kedy je ochrana pred kybernetickými útokmi žhavou témou. Niet preto divu, že množstvo ľudí žiada jeho odvolanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP