Moderná doba nám prináša rýchlu komunikáciu. Informácie dnes putujú svetom naozaj rapídnym tempom, no napriek tomu je tu oblasť, ktorá sa doteraz týmto štandardom neprispôsobila. Slováci totiž nemajú – na rozdiel od iných európskych krajín či susedného Česka – možnosť využiť instantné platby, ktoré umožňujú posielať peniaze medzi jednotlivými bankami už behom krátkej chvíle.

Vďaka týmto platbám nemusí adresát čakať na úspešnú transakciu celé dni, stačí na to len pár sekúnd. Hoci už máme u nás aj služby ako Viamo, umožňujúce posielať peniaze na telefónne číslo behom chvíle, nejedná sa o skutočne instantné platby, ktoré by dokázali posielať peniaze takou rýchlosťou aj medzi bankovými účtami v dvoch odlišných bankách.

Prečo trvá prevod medzi bankami na Slovensku celú „večnosť“?

Prevod z jedného účtu na druhý na Slovensku stále môže trvať aj 2 dni. Všetko závisí od nastavenia priority platby a či ide o tuzemskú alebo zahraničnú transakciu. Aktuálne sú prevody vykonávané v najkratších časoch najmä v tej istej banke, kedy sú na účet peniaze pripísané nanajvýš do 24 hodín.

Pri platbách medzi bankami v rámci našej krajiny závisí doba spracovania a vybavenia transakcie aj od vyťaženosti serverov a dňa, kedy bol prevod zadaný. Tento proces funguje iba v pracovných dňoch. Odosielateľ taktiež musí stále brať ohľad aj na čas, kedy sa transakciu zadá. Prevod odoslaný v neskorých nočných hodinách totiž nie je spracovaný a vybavený hneď na ďalší deň.

Využiť je možné aj rýchly bankový prevod, no za ten si banky pýtajú vysoké poplatky vo výške desiatok eur. Napríklad Tatra banka si za spracovanie platobného príkazu expresne pýta 30 €, v prípade VÚB stojí urgentný prevod v rámci banky 5 € a pri prevode do inej banky sa poplatok vyšplhá až na 50 €.

Z hľadiska služieb klientom je to revolučná záležitosť,“ informoval guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Okamžité platby budú aj v slovenských bankách

Situácia sa má zlepšiť podľa Národného plánu zavedenia okamžitých platieb v Slovenskej republike – od 1. februára v roku 2022. Po vzore iných európskych krajín budú aj u nás zavedené platby, ktoré umožnia instantné SEPA (Single Euro Payments Area) transakcie.

Peniaze vďaka novému systému budú pripísané na účet adresáta takmer okamžite. Stanovený cieľ je už do 10 sekúnd. Zavedenie týchto platieb má byť pre banky dobrovoľné a budú závisieť aj od možností samotných bankových skupín.

K jednoduchšiemu zavedeniu instantných platieb má pomôcť systém TIPS (Target Instant Payment System), ktorý bol spustený ešte v novembri 2018, no dodnes ho banky na Slovensku podľa NBS nevyužívajú.

Rýchle platby SEPA sa držia jednotných pravidiel, ktoré stanovili európski poskytovatelia platobných služieb a vďaka nim je možné vykonať platobnú transakciu kedykoľvek 24 hodín denne, 7 dní v týždni počas celého roka. Tento spôsob platieb tak odstraňuje hlavné prekážky, ktoré spôsobujú oneskorenie pri platbách na Slovensku aj v týchto dňoch.

SEPA platby predstavujú jednotné platby v eurách, ktoré je možné realizovať kdekoľvek v rámci Európy rovnako ako v domovskej krajine. Pri takejto platbe sa neberie ani ohľad na to, či ide o platbu z platobnej karty alebo platbu bankovým prevodom.

Výhody poskytujú napríklad v synchronizovaní platieb pri expedovaní tovaru alebo kúpe služieb, čím sa eliminuje riziko, pri ktorom hrozí, že kupujúci za objednávku nezaplatí.

Od kreditiek k instantným platbám smartfónmi a hodinkami

Okamžitým platbám pritom predchádzali dekády, počas ktorých ľudia platili len papierovými peniazmi a mincami. Neskôr sa začali vďaka moderným technológiám a možnostiam digitalizovať aj platby. Dnes to už ale nie je len o platení kreditnou kartou alebo prevodoch v bankách.

Instantné platby totiž predstavujú rýchly spôsob posielania peňazí, ktorý je dnes dostupný takmer pre všetkých ľudí so smartfónom či smart hodinkami, ktorými je možné platiť v mnohých obchodoch a na internete. Pri prevodoch peňazí medzi bankovými účtami je ale situácia komplikovanejšia. Omeškanie je pre ľudí a firmy mnohokrát veľkou prekážkou, ktorá sa neriešila celé roky.

Platforma, ktorá priniesla do komerčných bánk nové štandardy

Celú paneurópsku platobnú infraštruktúru pritom spravuje EBA Clearing, provider, ktorý je vo vlastníctve majoritných európskych bánk a poskytuje viacero platobných systémov v závislosti od veľkosti transakcií a jednotlivých bánk.

Okrem toho však poskytuje aj systém RT1 pre spomínané instantné platby. Platforma je založená na infraštruktúre, ktorá umožňuje vykonávať cezhraničné transakcie v reálnom čase podľa SCT (SEPA Instant Credit Transfer) schémy. Práve táto schéma prináša benefit v podobe rýchlych platieb s prevodom do 10 sekúnd.

Služba RT1 bola spustená ešte v roku 2017 pre všetky európske banky a od tej doby zvýšila využitie instantných platieb až o 99 %. Samotné transakcie boli v tejto platforme v 98 % prípadov vykonané už do 3 sekúnd, pričom ich spracovanie trvalo v priemere len 2 sekundy.

Účasť v systéme RT1 poskytuje účastníkom nesporné množstvo výhod. EBA Clearing pritom ponúka už od minulého roka niekoľko možností, vďaka ktorým sa do RT1 môžu zapojiť ďalší účastníci.

Na to, aby boli instantné platby prístupné aj na tvojom účte, sa banka musí najprv prihlásiť do spomínaného programu RT1 pre instantné platby a splnila všetky podmienky SEPA Instant Credit Transfer schémy.

Poskytovateľ platobných služieb – spoločnosť SIA – so svojom platformou SIA EasyWay dokáže uľahčiť boarding nových zákazníkov do instant payment schémy a banky môžu využiť už existujúce end-to-end riešenie, Instant payment aplikáciu Jiffy, prípadne prístup do EBA clearing RT1 platformy prostredníctvom SIAnet messaging technológie.

Systémom EBA clearing prešlo v júni 2020 až 667 820 transakcií denne o objeme takmer 100 miliárd eur. Jeho účastníci sú banky a bankové skupiny ako Crédit Agricole Italia, BNP Paribas SA, Raiffeisen Bank International AG, Unicredit Bank Austria AG, Erste Group a mnohé ďalšie.

Aktuálne najbližší deadline na zapojenie sa do systému RT1 je do 4. septembra 2020, no je potrebné splniť niekoľko podmienok. Všetky detaily pre účasť a využitie systému nájdu záujemcovia na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú