V správe boli použité materiály TASR.

Mubea Tailored Products, s. r. o., Kežmarok žiada investičnú pomoc na podporu výstavby nového výrobného závodu na automobilové diely v lokalite Veľká Ida, v okrese Košice-okolie. Vyplýva to z návrhu z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý v stredu schválil vládny kabinet.

Kritické diely pre batérie

„V súvislosti s plánovanou realizáciou investičného zámeru prijímateľ požadoval poskytnutie investičnej pomoci v celkovej nominálnej hodnote 26,56 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmov,“ priblížil rezort hospodárstva. Ministerstvo financií SR však vyjadrilo podmienečný súhlas s poskytnutím pomoci v hodnote 19,92 milióna eur.

Spoločnosť podľa MH SR plánuje vynaložiť v rokoch 2022 až 2025 oprávnené investičné náklady v celkovej výške 60,02 milióna eur. V priamej súvislosti s investičným zámerom má byť v rokoch 2023 až 2027 vytvorených 105 nových pracovných miest. Závod by mal vyrábať chladiace dosky na reguláciu teploty batérií v elektrických vozidlách.

TASR/František Iván

S batériami pre elektromobily už má Slovensko skúsenosti napríklad vďaka slovenskej spoločnosti InoBat, ktorá len nedávno otestovala svoje nové batérie pre sektor vysokovýkonných dopravných prostriedkov (letecký priemysel a vysokovýkonné autá).

Vyrobíme batérie pre Porsche

Na Slovensko mieri aj dcérska spoločnosť Porsche, ktorá chce u nás vyrábať batérie pre elektrické autá. Do tejto továrne plánuje Porsche investovať približne 200 miliónov eur a bude tak len jednou z mnohých automobiliek, ktoré na Slovensku takýmto spôsobom pôsobia. Ak sa pošťastí, príde dokonca aj Volvo.

Má desiatky fabrík

Mubea Tailored Products, s. r. o., so sídlom v Kežmarku vznikla 4. decembra 2021 so základným imaním vo výške 100 000 eur. Spoločníkmi sú švajčiarska spoločnosť Mubea Engineering AG a nemecká spoločnosť Mubea International GmbH.

Predmetom podnikania slovenskej firmy je najmä výroba motorových vozidiel, motorov, dopravných prostriedkov, dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá a iné dopravné prostriedky.

Skupina Mubea je rodinný podnik a výrobca vysokovýkonných pružín a súvisiacich produktov pre automobilový priemysel. Na konsolidovanom základe skupina vykázala v roku 2020 obrat vo výške 2 miliárd eur. Má 48 výrobných, vývojových a predajných závodov po celom svete a zamestnáva približne 14 000 zamestnancov (2020).

Firma na svojej webovej stránke vysvetľuje, že sa do roku 2035 zaviazal vylepšiť fabriku natoľko, aby mala nulovú uhlíkovú stopu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP