Portál Windows Latest upozorňuje na septembrovú aktualizáciu Windows 10, ktorá opäť prináša so sebou niekoľko nepríjemností. Tentokrát sa na internetových fórach sťažujú najmä používatelia vstavanej funkcionality Windows Subsystem for Linux 2.

Windows Subsystem for Linux 2 (WSL2) je vývojársky nástroj, ktorý dovoľuje emuláciu prostredia Linuxu vrátane príkazov v Termináli a aplikácii priamo v prostredí Windowsu, bez potreby virtualizácie alebo dualbootu.

Májová aktualizácia trápila používateľov najmä s SSD diskami, a preto Microsoft tento týždeň vydal záplatu s označením KB4571756.

Používateľov trápi ďalšia problémová aktualizácia

Jej problémy s kompatibilitou WSL2 však okamžite zaplavili ako Centrum pripomienok Windowsu (musíš byť členom Insider programu), tak aj dedikované fórum Microsoftu na Githube.

github.com

Zdroj uvádza, že problém s padaním emulovaného prostredia sa vyskytuje na Windowse 10 20H2, no aj na staršej májovej verzii 2004.

Používatelia sa na fórach sťažujú na chybovú hlášku „Element not found“ vždy, keď chcú vykonať akýkoľvek pokyn v emulovanom prostredí WSL2.

github.com

Zarmucujúcou správou je tiež, že Microsoft zatiaľ na riešení problému nepracuje. Podľa informácií na fórach používatelia vyskúšali mnohé metódy ako problém obísť, no v tak krátkom časovom horizonte prišli zatiaľ len dve riešenia.

Drastickejším je opätovná inštalácia distribúcie Linuxu. Druhým a omnoho prívetivejším spôsobom, ako sa hlášky „Element not found“ zbaviť, je odstránenie aktualizácie KB4571756.

Učiniť tak môžeš v sekcii Windows aktualizácií v nastaveniach, konkrétne v časti história aktualizácií.

Tam nájdeš ponuku Odinštalovať aktualizácie, vďaka ktorej sa otvorí zoznam posledných updatov, kde nájdeš aj problémovú verziu KB4571756.

Ako odinštalovať aktualizačný balík vo Windows 10:

  • Otvoriť Nastavenia
  • Prejsť do možnosti „Aktualizácia a zabezpečenie“
  • Zvoliť možnosť „Zobraziť históriu aktualizácií“
  • Kliknúť na „Odinštalovať aktualizácie“
  • Nájsť problémovú aktualizáciu podľa označenia a po kliknutí pravým tlačidlom myši zvoliť „Odinštalovať“
  • Následne je vhodné pozastaviť automatické aktualizácie, aby sa najnovšia chybná aktualizácia znova nenainštalovala

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom