12. júla vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) oslávil svoje prvé narodeniny. Práve v tento deň totiž v roku 2022 JWST odoslal prvé plnofarebné snímky a spektroskopické údaje, ktoré predstavujú oficiálny začiatok tohto prelomového projektu. Na tému upozornil portál Space.

Prvé výročie JWST

Pri tejto príležitosti NASA zorganizovala konferenciu, ktorej sa zúčastnili aj dvaja experti z projektu JWST, ktorí zodpovedali mnoho otázok, a tiež zverejnila úplne nový, doposiaľ nikdy nevidený obrázok. Na ňom je zachytený detailný pohľad na zrod hviezd.

NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (STScI)

Presnejšie je na snímke zaznamenaná najbližšia oblasť tvorby hviezdy vo vesmíre. Tá je vzdialená „len“ 390 svetelných rokov a nazýva sa komplex Rho Ophiuchi. Tento extrémne hustý komplex oblakov pozostáva z dvoch hlavných oblastí plných prachu a plynu, z ktorých každá funguje ako samostatná továreň na hviezdy, píše portál LiveScience.

Na priloženej snímke je možné pozorovať zhruba 50 hviezd krátko po narodení, pričom každá z nich dorástla do veľkosti Slnka a niektoré z nich vykazujú známky protoplanetárnych diskov, ktoré sa časom zmenia na kamenné planéty.

Najtmavšie časti obrázka sú najhustejšie oblasti komplexu Rho Ophiuchi, v ktorých prach ukrýva stále tvoriace sa protohviezdy, červenou farbou sú zasa znázornené prúdy molekulárneho vodíka.

„Webbov pohľad na Rho Ophiuchi nám umožňuje byť svedkami veľmi krátkeho obdobia životného cyklu hviezd. Naše vlastné Slnko zažilo podobnú fázu už veľmi dávno a teraz máme technológiu, ktorá nám umožňuje vidieť začiatok príbehu inej hviezdy,“ uviedol vedec Klaus Pontoppidan.

NASA, ESA, CSA, and STScI

Ako zdôraznili vedci na konferencii, JWST za jediný rok pôsobenia úplne zmenil pohľad ľudstva na vesmír, pričom odhalil svetlo z tých najvzdialenejších kútov vesmíru, ale tiež pohľad na vzdialené exoplanéty a systémy rodiacich sa hviezd.

Toto všetko bol však podľa expertov iba začiatok. Už teraz má totiž mnoho vedeckých tímov k dispozícií veľké množstvo prelomových zistení, o ktoré sa však zatiaľ nemôžu podeliť. V budúcnosti by sme sa však mohli získať množstvo nových informácií o novonarodených hviezdnych systémov či vzdialených exoplanétach.

„Myslím si, že čoskoro uvidíme viac štúdii o lokálnom vesmíre, pohľade na hviezdy v Mliečnej ceste, pohľade na populáciu hviezd a galaxií mimo našej vlastnej galaxie,“ uvádzajú vedci.

Aktuálne majú vedci pripravený rozvrh na nasledovný rok pozorovaní, pričom sľubujú mnohé ďalšie prelomové odhalenia. Medzitým si môžeš skrátiť čakanie čítaním revolučných objavov, ktoré JWST stihol vykonať v uplynulom roku:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú