Nemecká prémiová automobilka Porsche pred pár dňami oficiálne predstavila mobilnú nabíjaciu stanicu s výkonom až 3,2 MW. Ako píše portál InsideEVs, na nabíjačke sa môže naraz nabíjať až 10 elektromobilov.

Popritom ako  Porsche pracovalo na svojom prvom plne elektrickom aute Taycan, inžinieri v automobilke rozmýšľali aj nad tým, ako jazdiť s ich luxusným elektrickým autom aj na miestach, kde ešte sieť nabíjacích staníc nie je na dostatočnej úrovni.

Výsledkom vývoja je mobilná nabíjačka, kompletne umiestnená v prívese za kamión, ktorá dokáže nabíjať až 10 elektromobilov súčasne. To je možné vďaka kombinácii desiatich samostatných 320 kWh nabíjačiek, spoločne dodávajúcich výkon až 3,2 MW.

Príves je navyše vyzbrojený obrovskou 2,1 MWh batériou, ktorá podľa automobilky dokáže plne nabiť  30 elektromobilov  Taycan. Ako píše  Electrek, Porsche už využilo túto nabíjačku na nezanedbateľnom množstve rôznych akcií.

Celkovo na nej vykonali viac ako 5000 nabíjacích cyklov a niektoré z nich boli prevádzané v naozaj extrémnych podmienkach, kde teplota dosahovala  -40 stupňov Celzia. Podobný systém nabíjania elektromobilov už predstavila Tesla či Audi.

Takáto mobilná nabíjačka otvára elektromobilom nové možnosti, keďže môžu automobilky testovať a predvádzať autá aj na miestach, kde by to inak nebolo možné. Hlavným cieľom je dotiahnuť elektromobily do lokácií, kde je nedostatočná alebo dokonca žiadna infraštruktúra nabíjacích staníc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom