Aj keď to tak nevyzerá, konzoly novej generácie sú tu s nami už niekoľko týždňov. YouTube kanál Gamers Nexus sa preto pozrel, aký dodatočný výkon najnovší PlayStation 5 prináša. Hry využívajúce potenciál konzoly pritom porovnali s relatívne slabým počítačom.

Video sa sústredí na PS5 hry, dovoľujúce hranie až do 120 snímok za sekundu. Trojica testovaných titulov musela byť dostupná aj na počítačoch, a tak konzolové exkluzivity ako Spider-Man: Miles Morales alebo Demon’s Souls, ktoré vďaka úzkej spolupráci so štúdiami dokážu ťažiť zdanlivo dodatočný výkon, sa vo videu neobjavujú.

Zároveň v popise pod videom nájdeme upozornenie, že tvorcovia videa sa nesústredili na tituly s ray tracingom, keďže na túto technológiu sa zatiaľ konzolový svet úplne nezameriava. Jednotlivé hry testovali na dnes už staršom procesore AMD Ryzen 3 3300X, ktorý je podľa autorov videa najbližším cenovým ekvivalentom k PS5.

YouTube/Screenshot/Gamers Nexus

V prvej časti sa YouTuberi pozreli na Devil May Cry 5, ktoré v prípade počítačovej verzie testovali na grafickej karte GeForce GTX 1060 so 6 GB pamäťou. Vedľa GeForce GTX 1070 sa rozhodovali aj nad MSI RX 580, no práve päťročná GTX 1060 sa pre ich potreby hodila najviac.

Ako môžeme vidieť na grafe, hra aj na niekoľkoročnej a v dnešnej dobe už podobne hodnotnej zostave ako PS5 bežala podstatne lepšie. Priemerné fps je v prípade počítača a hry Devil May Cry 5 až takmer o 35 fps vyššie, kedy zarážajúcim zistením je fakt, že hra vďaka variabilnému frameratu padala na PS5 až k 40 snímkam za sekundu. Tu autori dodávajú, že išlo o špeciálnu edíciu vydanú priamo pre novú generáciu PlayStation.

YouTube/Screenshot/Gamers Nexus

V druhom kroku sa YouTuberi vrhli na Dirt 5, ktoré vyskúšali v 1080p a zmesou nastavení prevažne na úrovni stredných a vyšších detailov. Jedným z neovplyvniteľných rozdielov konzolovej verzie boli chýbajúci diváci v hľadisku v prípade módu vysokého výkonu, čiže režimu s vyšším snímkovaním.

Vzhľadom na náročnosť titulu otestovali autori videa Dirt 5 na grafickej karte GTX 1080. Aj tu sa však ukázalo, že niekoľkoročná karta, ktorá sa momentálne dá zohnať za slušný peniaz, je decentným konkurentom minuloročnej konzolovej novinky.

Autorom videa sa síce nepodarilo docieliť identický vizuál (PC verzia vyzerala lepšie), no snímkovanie je aj tak v oboch prípadoch relatívne rovnaké. Hra sa ale v porovnaní s Devil May Cry držala podstatne bližšie a zároveň aj častejšie hranice 120 snímok za sekundu. PS5 verziu však sprevádzalo nepríjemné trhanie obrazu (Screen Tearing), ktoré je, žiaľ, na konzolovej verzii v podstate neriešiteľné.

YouTube/Screenshot/Gamers Nexus

Poslednú hru z testovaných, Borderlands 3, vyskúšali na počítači za použitia rovnakého procesora, no tentokrát siahli po GeForce GTX 1070 Ti. Hru nastavili na 1080p a nižšie až stredné detaily s cieľom priblíženia sa konzolovej verzii. Podľa záberov ale musíme uznať, že hra vyzerala aj tak lepšie na počítači, pričom si na vyššie popísanej zostave držala stabilnejšie a vyššie fps.

Aký je zmysel takýchto videí?

Cieľom videa nie je znevažovať PS5, ale skôr dokázať, že za pomerne rovnaké peniaze sa dá zaobstarať totožný a v mnohých smeroch aj výkonnejší počítač. Na druhej strane treba zvážiť, že PS5 je novým kúskom hardvéru, na ktorého architektúru si musia vývojári zvyknúť. V konečnom dôsledku aj tak dokážu najlepšie využiť výkon konzol tí vývojári, ktorí sú v najspätejšom vzťahu s výrobcom danej konzoly, viď naše recenzie exkluzivít The Last of Us Part 2 či Ghost of Tsushima.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP