Septembrovej filmovej nádielke v kinách kraľuje trojica očakávaných zahraničných filmov. Marvel predstaví nového superhrdinu z Ďalekého východu, k režírovaniu hororov sa vracia James Wan so svojou originálnou hororovou indie novinkou a Daniel Craig sa rozlúči s postavou agenta 007, ktorej sa venoval od roku 2006.

Okrem toho je mesiac bohatý najmä na českú produkciu, ktorá zabaví komédiami a nahliadne aj do vzťahov obyčajných ľudí. Nechýba ani životopisná snímka o svetoznámom Československom bežcovi. Toto sú očakávané kinohity, ktoré v septembri stoja za pozornosť.

Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

Dátum premiéry: 2. september

Štvrtá fáza MCU sa pomaly, ale isto rozbieha a po relatívne vydarenej snímke Black Widow prichádza na rad uvedenie úplne novej postavy vo filme Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch. Ide vôbec o prvý film od Marvelu s ázijským superhrdinom a nadväzuje tak na započatý trend, ktorý rozbehol Black Panther s prvou čiernou hlavnou komiksovou postavou.

TMDB.org

Shang-Chi je majster bojových umení čínskeho pôvodu prebývajúci v Amerike. Práve tam sa rozhodol ukryť pred minulosťou, no radosť z bezstarostného života mu vydrží len pár rokov.  Život, ktorý viedol v Číne, mu poznačila tajomná organizácia Desať prsteňov vedená starým-známym Mandarinom. Tentokrát sa ale dočkáme skutočného záporáka, nielen jeho napodobeniny, ktorú vo filme Iron Man 3 stvárnil Ben Kingsley.

Režisér Destin Daniel Cretton využije súboje muža proti mužovi na to, aby bližšie predstavil hrdinu bez nadprirodzených schopností aj vzdialenú východnú kultúru. Už trailer ponúka veľkú porciu akcie a divácke ohlasy zo zahraničia hovoria o skvelej a v mnohých aspektoch aj originálnej komiksovej zábave postavenej na fungujúcich základoch MCU.

Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch predstavuje len druhý film zo započatej 4. fázy. Dátumom premiér všetkých oznámených projektov, ktoré nás v blízkej dobe čakajú, sme sa podrobnejšie venovali pri rozbore videa s už nebohým Stanom Leeom. Marvel sa tak oficiálne rozlúčil s 3. fázou MCU a navnadil na úžasne rozbehnutý kolotoč s obľúbenými superhrdinami.

Vtelenie zla

Dátum premiéry: 2. september

V septembri sa v slovenských kinách predstaví aj uznávaný režisér James Wan s jeho novinkou Vtelenie Zla. Pre tvorcu ide po Aquamanovi o návrat k hororovým koreňom, ktoré započal skvelou snímkou Saw a ďalej vytvoril aktuálne najväčšie hororové univerzum okolo filmov Insidious a The Conjuring (V zajatí démonov).

TMDB.org

Zmenu po veľkých projektoch, medzi ktorými okrem DC komiksu figuruje aj siedme pokračovanie Rýchlo a zbesilo, uvítal aj sám Wan. Chýbala mu kreatívna voľnosť, kedy mohol vytvoriť originálny film a udržať ho v relatívnej tajnosti. Nebol by to ale James Wan, keby si vymýšľanie scenára a natáčanie nejakým spôsobom nespestril.

Hlavnou postavou je Madison zmietaná víziami brutálnych vrážd, ktorú si vo filme zahrala herečka Annabelle Wallis (presne tá, ktorú sme už mali možnosť vidieť v prvých dvoch Wanových filmoch Annabelle). Čoskoro sa ukáže, že obrazy vrážd v hlave vôbec nie sú vymyslené a život Madison naberie úplne iný rozmer.

James Wan je stále veľkým fanúšikom hororového subžánru 80. rokov, kde obeť začne vidieť očami vraha a Vtelenie zla je svojou zápletkou aj spracovaní jeho priamym odkazom na hororové príbehy z tohto obdobia. Zároveň ale podľa jeho vlastných slov pôjde o niečo úplne iné, než na čo sme pri jeho hororoch zvyknutí. To len pre prípad, že b si niekto chcel filmovú novinku vopred zaškatuľkovať.

Nie je čas zomrieť

Dátum premiéry: 30. september

Po niekoľkonásobných presunutiach premiéry sa nakoniec predsa len môžu rozlúčiť s ikonou aj fanúšikovia slávneho Jamesa Bonda. Do kín v septembri mieri Nie je čas zomrieť a definitívne sa uzavrie kapitola spojená s hercom Danielom Craigom. Práve ten bol od filmu Casino Royale najdlhšie slúžiacou tvárou v pozícii Bonda spomedzi všetkých aktérov, ktorí sa v úlohe objavili.

TMDB.org

Labutia pieseň uzavrie jedny dvere, aby otvorila ďalšie pre jeho nástupcu. Urobí tak s gráciou trvajúcou 163 minút a definitívne zbohom dajú Craigovi tóny od Hansa Zimmera. Do cesty sa mu tentokrát postaví záporák Safin s tvárou Ramiho Maleka (Bohemian Rhapsody). Vrátia sa ale aj starí známi herci ako Ralph Fiennes, Naomie Harris, Rory Kinnear a Ben Whishaw. Kým bude Bond mimo služby, jeho pozíciu prevezme postava Nomi (Lashana Lynch).

Agent ale nezostane na dovolenke príliš dlho, pretože sa u neho objaví Felix Leiter (Jeffrey Wright) s prosbou o pomoc pri hľadaní strateného vedca. Čoskoro prídu na to, že bol unesený a Bond sa dostane na stopu zločincovi Safinovi disponujúcemu nebezpečnou technológiou. A pravdepodobne sa pozrieme aj na temnú históriu postavy Madeleine Swann (Léa Seydoux), ktorú sme mali možnosť prvýkrát vidieť vo filme Spectre z roku 2015.

September v lokálnom duchu

Za pozornosť v septembri určite stojí aj legendárny koncert skupiny Oasis: Knebworth 1966, ktorý príde do kín 23. septembra alebo inscenácia opery Aida 15. septembra. Inak ale ide o mesiac mimoriadne bohatý na českú produkciu a začiatok jesene si môžu diváci spríjemniť napríklad dokumentárnym filmom Láska pod kapotou 9. septembra, uletenou komédiou z futbalového prostredia Vyšehrad: Seryjál 9. septembra alebo komédiou Večierok, ktorá v kinách štartuje už 2. septembra.

Priaznivci romantických komédií môžu zavítať na premiéru českého filmu Jedine Tereza už 9. septembra a o týždeň na to sa môžu pozrieť na Chyby, teda ďalší český film, ktorý sa na lásku pozrie trošku vážnejším pohľadom. Spomedzi českých filmov vyčnieva ešte životopisná dráma Zátopek o legendárnom bežcovi. Jeho športový aj osobný príbeh je možné v kinách sledovať od 9. septembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú