Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím juhokórejských vedcov pracuje na vývoji jedinečnej umelej inteligencie, ktorej poskytujú v rámci učenia dáta z Dark webu, informuje portál Futurism.

Aj keď sa jedná o temné zákutia internetu a mnohé z týchto dát súvisia s nelegálnou aktivitou, táto umelá inteligencia má obrovský potenciál ľudstvu pomôcť.

DarkBERT brázdi Dark webom

Inovatívna umelá inteligencia dostala názov DarkBERT a vedci ju učia vďaka množstvu dát z Dark webu, ktoré sa často týkajú rôznych nelegálnych aktivít, ako je napríklad obchod s drogami či zdieľanie uniknutých dát. Napriek často desivým záležitostiam týchto zákutí internetu má však výsledný systém ľuďom pomôcť a to najmä v oblasti kybernetickej bezpečnosti, o ktorej môžu rôzne kúty Dark webu mnoho napovedať.

Aby sa tím dostal k dátam, ktoré nie je možné nájsť pomocou bežných prehliadačov, pripojili systém na prehliadač Tor. Ten sa zakladá na výskume vlády USA a funguje už vyše 20 rokov, pričom je používaný práve na sprístupnenie Dark webu, často aj kriminálnymi živlami.

Midjourney

Následne došlo k vytvoreniu databázy dát, pričom podľa tímu je systém DarkBERT lepší v chápaní toho, čo sa na Dark webe deje, než iné systémy s podobným cieľom. Podobne fungoval aj systém RoBERTa, za ktorým stála spoločnosť Meta a aj keď sa nezameriavala na Dark web, fungovala na podobnom princípe.

Internetové bojové pole

Dark web je neustále sa meniacim miestom, kde stránky vznikajú a zanikajú. Niekedy samé od seba, inokedy ich vypne polícia. Tak dopadli aj servery platformy Hydra určenej na obchodovanie pre rusky hovoriacich zákazníkov s prístupom cez darknet.

Zlepší kyberbezpečnosť

Novučkému systému sa tím vedcov venoval bližšie v samostatnej štúdii, ktorej výsledky zverejnili prostredníctvom portálu arxiv.org, pričom zatiaľ čakajú na preverenie štúdie ďalšími vedcami. Vysvetľujú v nej, že môže mať veľké implikácie práve pri odhaľovaní stránok predávajúcich ransomware či uniknuté dáta, ktoré často končia práve na Dark webe.

V budúcnosti dokonca môže pravidelne a podrobne sledovať fóra, ktoré sa na Dark webe nachádzajú a oznamovať prípadné zdieľania uniknutých dát, ktoré by sa nemali dostať na verejnosť – či už sa jedná o utajené vládne informácie alebo súkromné dáta rôznych osôb.

Ako ďaleko sa tento systém dostane a či sa dočká aj praktického využitia je zatiaľ otázne, podľa juhokórejského tímu vedcov má však rozhodne veľký potenciál.

Samotný Dark web či darknet zažil obrovský boom pred niekoľkými rokmi a aj keď jeho popularita medzi verejnosťou klesla, stále zohráva dôležitú úlohu ako pri zločinoch, tak aj pri užitočných činnostiach. CIA dokonca odporúča Rusom, aby ho využívali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú