Poľsko dosiahlo kľúčový míľnik v snahe zbaviť sa uhoľných elektrární, ktoré produkujú obrovské množstvo emisií a škodlivých látok, pričom tvoria väčšinu energetickej produkcie v krajine. Ako informuje americká spoločnosť Westinghouse, bola podpísaná dôležitá dohoda, na základe ktorej má byť v Poľsku vybudovaná úplne prvá jadrová elektráreň.

Výstavba chvíľu potrvá

Zelenú dala tejto výstavba aj poľská environmentálna agentúra, čo umožní výstavbu reaktora AP1000. Ako však býva pri jadrových elektrárňach zvykom, tento proces chvíľu potrvá a konštrukcia začne až v roku 2026. Spustenie reaktora je naplánované až na rok 2040 a ako dodáva portál EuroNews, poľský jadrový plán počíta s celkovo až šiestimi reaktormi vo dvoch až troch lokalitách, s celkovým výkonom od 6 do 9 GW.

Tento výkon má vystačiť na zásobovanie až približne 8 miliónov domácnosti čistou jadrovou energiou, čo je pre Poľsko obrovský skok vpred. Aj keď totiž krajina intenzívne nasádza do prevádzky obnoviteľné zdroje, výkon jadrových elektrární je obrovský a ich produkcie ja navyše stabilnejšia.

Westinghouse/X.com

Reaktory AP1000 sú výsledkom 25-ročného vývoja a výskumu, čím sa podarilo zlepšiť efektivitu kritických komponentov, ako sú parné generátory, digitálne zariadenia a ovládanie, tlaková sústava, jadro samotného reaktora a v neposlednej rade aj samotné palivo.

Vývoj a prax priniesli aj zjednodušenie, ktoré zvyšuje bezpečnosť a tiež odolnosť voči zemetraseniam.

Zásadný pokrok

V oblasti jadrovej energetiky sa ľudstvu darí robiť pokroky a i keď sa čoraz väčšmi dostávajú do popredia obnoviteľné zdroje, potenciál štiepnych reaktorov sme ešte ani zďaleka nevyužili naplno. Na scénu prichádzajú kompaktné modulárne reaktory a čoraz väčšie pokroky sa darí robiť aj v oblasti fúznej energetiky, ktorá má potenciál nahradiť štiepnu vďaka ešte vyššej bezpečnosti a čistote.

Príde aj na Slovensko

Kým v USA je v prevádzke len jeden takýto reaktor a druhý prechádza záverečným schvaľovacím procesom, v Európe je o ne veľký záujem. Poľsko má celkovo zakontrahované tri takéto reaktory, Ukrajina deväť a jeden chce aj Bulharsko.

Záujem má aj Čína, v ktorej sú už v prevádzke štyri a ďalších 6 je vo výstavbe. 6 reaktorov AP1000 chce postaviť India.

Reaktory od spoločnosti Westinghouse chce aj Slovensko, ktoré podpísalo memorandum o možnom nasadení modulárneho reaktora AP1000. Firma už má na trhu aj menší modulárny reaktor AP300, teda jednozávitový tlakovodný reaktor s výkonom 300 MW.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú