Elektrické kolobežky sa na Slovensku stali obľúbeným dopravným prostriedkom, ktorý výrazne dokáže ušetriť čas pri preprave v preplnených mestách, no môžu poslúžiť aj pri jazde na dlhšie trasy. Sezóna pre kolobežkárov je už v plnom prúde a mnohí už stihli po zime prevetrať týchto dvojkolesových pomocníkov s elektromotorčekom.

Aktualizácia 25.8.2020

Polícia na svojej facebookovej stránke pred časom upozornila na povinnosti vodičov elektrických kolobežiek, ktoré sú povinní dodržiavať pri jazde v mestách, na poľných cestičkách, cyklistických cestách a v ďalších lokalitách. Ruka zákona tak opäť kladie dôraz na zákony, ktoré sa týkajú všetkých majiteľov e-kolobežiek.

Tí nesmú mať pri jazde v meste, obci a na ceste pre cyklistov v krvi vyššiu hladinu alkoholu ako je povolené maximum 0,5 promile. Navyše, mimo spomenutých oblastí nesmie mať vodič elektrickej kolobežky v krvi žiaden alkohol. V opačnom prípade im hrozí bloková pokuta až do výšky 650 €.

Polícia vo videu taktiež upozorňuje na spôsob jazdy po chodníkoch, kde majú títo vodiči povolené jazdiť maximálne rýchlosťou chôdze, aby neohrozovali chodcov. Napriek mnohým výstrahám a upozorneniam však vodiči e-kolobežiek pravidlá nedodržiavajú, čím ohrozujú nielen svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť cestnej premávky. Všetky detaily zverejnila polícia v priloženom videu.

Aktualizácia 22.7.2020: 

Polícia v Bratislave na svojej facebookovej stránke informovala o priestupkoch vodičov elektrických kolobežiek, ktorí svojou jazdou nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky a ohrozujú nielen seba. Aktuálne sa tak kvôli veľkému množstvu nezodpovedných vodičov e-kolobežiek bude polícia v hlavnom meste zameriavať práve na túto skupinu účastníkov premávky. Najčastejšie priestupky zverejnili policajti v novom videu.

Vodiči elektrických kolobežiek tak aj podľa videa najčastejšie porušujú predpisy počas jazdy, kedy sa na jednej kolobežke vezú dve osoby. V prípade previnilcov, ktorých jazdu zverejnila polícia na Facebooku, boli taktiež udelené pokuty. Je preto namieste dodržiavať dopravné predpisy a pravidlá cestnej premávky, aby sa vodiči vyhli nielen pokute, ale aj ohrozeniu zdravia.

Pôvodný článok z mája 2020:

S jazdou na e-kolobežke sa však spájajú aj povinnosti, ktoré by mal každý vodič dodržiavať. V tomto článku ti preto prinášame prehľad základnej problematiky toho, čo majiteľom elektrických kolobežiek vyplýva zo zákona a čo všetko pre nich platí.

Zásadná zmena z pohľadu zákona nastala pre ľudí jazdiacich na elektrických kolobežkách začiatkom roka, kedy nadobudla účinnosť zmena v zákone 106/2018 Z. z. o cestnej premávke, pričom novelu tohto zákona schválili poslanci ešte koncom októbra minulého roka.

Xchuxing

Osoby na elektrickej kolobežke tak už viac nie sú považovaní za chodcov, ale za vodičov nemotorového vozidla, u ktorého na pohon slúži okrem ľudskej sily aj pomocný motorček.

Kadiaľ môžu vodiči e-kolobežiek jazdiť?

Vodič elektrickej kolobežky môže podľa nového zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici.

Majiteľ e-kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky. Jazdiť je možné len jednotlivo za sebou, alebo najviac v dvojici vedľa seba, avšak len po cestičke pre cyklistov, pokiaľ nie je ohrozená bezpečnosť. Na jednej kolobežke smie pritom jazdiť iba jedna osoba.

Nesmú chýbať bezpečnostné prvky

Podobne ako pre cyklistov, aj pre majiteľov e-kolobežiek platia pravidlá, ktoré musia zo zákona dodržiavať, pričom musia dbať aj na bezpečnosť počas jazdy.

Elektrické kolobežky musia spĺňať špecifické pravidlá a byť vybavené prvkami, ktoré majú ochrániť vodiča počas jazdy aj v noci a za zhoršeného počasia. Takejto kolobežke teda nesmie chýbať odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby.

Vodič je pritom povinný za zníženej viditeľnosti mať reflexnú vestu. Dôležitým bezpečnostným prvkom je aj ochranná prilba, avšak nosenie prilby, podobne ako u cyklistov, je mimo obce a mesta povinné len pre osoby mladšie ako 15 rokov.

Starší cyklisti a vodiči e-kolobežiek už po novom túto povinnosť nemajú. S vodičmi elektrických kolobežiek sa spája aj tolerancia na alkohol v krvi, ktorého maximálna úroveň je rovnaká ako u cyklistov, a teda pri kontrole môže vodič nafúkať najviac 0,5 promile.

Pri porušení zákona hrozia pokuty

Sankcie môžu vodiči e-kolobežiek dostať aj za porušenie vyššie spomínaných podmienok. Výška pokuty sa líši od závažnosti priestupku. Vo všeobecnosti môžu dostať aj títo účastníci cestnej premávky pokutu za porušenie všeobecných povinností, ktoré sa pohybujú až do výšky niekoľkých stoviek eur.

Všetky z nich nájdeš v oficiálnom sadzobníku pokút Ministerstva vnútra SR. Osobitné pokuty potom platia pre vodičov e-kolobežiek, ktorí môžu byť sankciovaní za „Ohrozovanie alebo obmedzovanie chodcov pri jazde po chodníku, cestičke pre chodcov alebo priechode pre chodcov“ pokutou vo výške 50 €.

Pokuta od 30 € do 50 € im hrozí za „Ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky, najmä vedením psa alebo iného zvieraťa počas jazdy alebo vezením predmetov, ktoré by sťažovali vedenie vozidla,“ píše sa v sadzobníku. Pokutu 30 € môžu dostať za „Ohrozovanie alebo obmedzovanie cyklistov pri jazde vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov alebo priechode pre cyklistov“.

Bezpečnosť je prvoradá

Aj pri jazde na elektrickej kolobežke je teda potrebné dodržiavať zákony a dbať na svoju bezpečnosť, ale tiež bezpečnosť ďalších účastníkov cestnej premávky. Trh s týmito dopravnými prostriedkami sa v uplynulých rokoch značne rozrástol aj na Slovensku.

Preto bolo potrené zadefinovať osoby jazdiace na týchto kolobežkách aj v zákone a určiť povinnosti, ktoré im pri jazde zo zákona vyplývajú. Pravidlá sa však príliš nelíšia od tých, ktoré platia aj pre cyklistov jazdiacich na elektrických bicykloch. Tejto téme sme sa bližšie venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP