Herný sektor je každoročne zaplavený stovkami hier. Niektoré z nich však skrývajú v úzadí svojho vývoja zaujímavý príbeh, ktorého by bola škoda neprerozprávať v prijateľnej forme celovečerného filmu.

Ponúkame zoznam ôsmich vynikajúcich titulov, ktoré či už hranou alebo dokumentárnou formou odhaľujú rôzne oblasti herného priemyslu. Nahliadneme na proces vývoja najznámejších hier, obhliadneme sa za históriou starších herných značiek a v závere sa pozrieme aj na zúbok kontroverzným procesom vývoja nemenej výstredných jednotlivcov indie scény.

God of War: Raising Kratos

Posledný diel God of War ságy predstavuje nielen pre fanúšikov série, ale aj pre samotných autorov pracujúcich v Santa Monica Studio novú životnú kapitolu. Takmer dvojhodinový dokument zverejnený na oficiálnom YouTube kanáli PlayStation mapuje päťročný vývoj hry, ktorá sa diametrálne odlišovala od všetkých predošlým projektom Coryho Barloga.

Snímka sa sústreďuje na jednotlivé osobnosti v rámci vývojového tímu a emocionálny aspekt riskantného vývoja úplne novej hry, nesúcej meno dlhoročnej ikony platformy PlayStation.

Minecraft: The Story of Mojang

Zaujímalo ťa niekedy, čo stojí za úspechom najúspešnejšej hry všetkých čias? Dokument Minecraft: The Story of Mojang aj napriek svojej rozťahanosti celkom prijateľne podáva divákovi komplexný pohľad na proces vývoja extrémne populárnej hry, ktorá v základnej forme vznikla v hlave jedinca, Markusa Perssona.

Dokument vyšiel v roku 2012, a tak mapuje spoločnosť Mojang ešte pred jej odkúpením Microsoftom. Okrem dobových rozhovorov s autormi hry, dokument prináša bližší pohľad na obrovskú fanúšikovskú základňu dnes už videoherného kultu, kedy má Minecraft vplyv na takmer všetky oblasti popkultúry.

Atari: Game Over

Ako fanúšik oboznámený s hernou históriou si už určite započul o americkej videohernej kríze v osemdesiatych rokoch. V rokoch 1983 až 1985 poklesli zisky z videoherného priemyslu v Amerike až o 97 %, čo bolo spôsobené najmä nepokrytím ponuky firiem, ktoré z nepochopiteľných dôvodov začali vydávať extrémne veľký počet nových hier.

Asi najznámejším príkladom je ikona Atari, ktorá v tej dobe vydávala narýchlo zbúchanú hru E.T. the Extra-Terrestrial, len aby dokázala uzrieť svetlo sveta v čase premiéry rovnomenného filmu. Konečný produkt bol však plný chýb, vďaka čomu je hra do dnešného dňa považovaná za jeden z najhorších herných počinov všetkých čias.

Dlhé roky sa tradovali teórie o obrovskom pohrebisku státisícov kópií videohier pre Atari, ktorých veľké percento tvorili práve kópie E.T. the Extra-Terrestrial. Teórie sa potvrdili len nedávno, a to povolením výkopových prác v Novom Mexiku. Atari: Game Over sleduje ako výkopové práce, tak aj dôvody krízy druhej generácie konzol v 80. rokoch.

The Gamechangers

Životopisná dráma The Gamechangers vyniká na tomto zozname najmä podaním príbehu kontroverzie jedného z najslávnejších herných štúdii na svete, Rockstar. Dráma z produkcie BBC s Danielom Radcliffom v úlohe prezidenta herného štúdia, Sama Housera, je postavená na konflikte Rockstaru s kontroverzným právnikom a aktivistom v jednej osobe, Jackom Thompsonom, ktorého si zahral Bill Paxton.

Ten na herné štúdio útočí pravidelne už od roku 2003, kedy niekoľkokrát bojoval proti násiliu vyobrazenému v hrách série Grand Theft Auto. Jack v spojitosti s hernou ságou vyzdvihoval najmä psychologický dopad graficky vyobrazeného násilia a všeobecnú vulgárnosť hier. Zaujímavosťou The Gamechangers tak je, že filmári pri produkcii absolútne odignorovali bratov Houserových a aj samotný Rockstar.

Playing Hard

V roku 2017 sme sa dočkali nesmierne promovaného titulu, zameraného na kontaktné súboje štyroch frakcií. For Honor vyšlo pod krídlami Ubisoftu a nebojíme sa povedať, že titul nepatril medzi najúspešnejšie značky štúdia. Aj napriek úvodnému nadšeniu z realistického boja v brnení rytierov, vikingov, samurajov a neskôr pridaných čínskych bojovníkov, For Honor upadol v hráčskej komunite do zabudnutia.

Hlavnou myšlienkou dokumentu Playing Hard je poukázanie na pracovné podmienky vývojárskeho tímu obrovského AAA projektu. Hlavným plusom príbehu je tak vyzdvihnutie psychologického profilu autorov, ktorí pri tak náročných projektoch často prechádzajú osobným peklom. Dokument zároveň nepriamo poukazuje na skazenosť mašinérie obrovských korporácií, ktorou je v tomto prípade Ubisoft.

Epilogue: Kingdom Come: Deliverance

České RPG Kingdom Come: Deliverance si prešlo neľahkým vývojom, no aj napriek tomu Warhorse Studios začiatkom roka 2018 dotiahlo prjekt do zdarného dokonca. Práve na posledné dni pred vydaním megalomanského titulu, ktorého kvality sa hravo dajú prirovnať k najúspešnejším svetovým hrám, sa zameriava dokument z produkcie portálu Vortex.

Na snímke pracovala najmä dvojica Zdeněk Princ a Jirka Bigas, ktorí ako dlhoroční herní novinári nazreli do zákulisia Warhorse Studios, kde vyspovedali zamestnancov, ale aj kľúčové postavy ako Dana Vávru, Viktora Bocana alebo Martina Klímu.

Indie Game: The Movie

Dlhodobo najznámejším dokumentom z herného prostredia, Indie Game: The Movie, sa ako už názov napovedá sústredí na indie scénu herného priemyslu. Snímka si berie na paškál tituly Super Meat Boy, Fez a Braid, ktoré sú vedľa Minecraftu považované za najzásadnejšie míľniky videohernej indie scény.

Dokument je v tomto prípade koncipovaný ako súhrn výpovedí vývojárov, ktorí stáli za zrodom trojice hier. Špecifikom týchto titulov tak je, že každú hru z trojice vytvoril len jeden človek, a to kontroverzný Phil Fish (Fez), Tommy Refenes (Super Meat Boy) a Jonathan Blow (Braid), čo sa vo veľkej miere podpísalo na ich osobnom živote a psychike.

Dokument bol v hráčskej komunite prijatý pomerne pozitívne, keďže širokej verejnosti ukázal pravú povahu náročnej práce jednočlenných tímov, stojacich za svetovo známymi hrami.

The King of Kong: A Fistful of Quarters

Rozhodne najstarším dokumentom na tomto zozname je titul The King of Kong, ktorého stredobodom univerza je súboj Billyho Mitchella a Steva Wiebeho o titul najlepšieho hráča arkádoviek všetkých čias. Zatiaľ čo bol Billy v dobe vzniku dokumentu neprekonaným držiteľom viacerých herných Guinessových rekordov, Steve sa mu snažil dorovnať aspoň v jednej z videoher, ktorou bol legendárny Donkey Kong.

Dokument patrí rozhodne medzi najpodarenejšie kúsky tohto zoznamu, v čom veľkú rolu zohráva aj nostalgický aspekt snímky.

Premisu dokumentu a zážitok z neho v dnešnej dobe umocňujú aj udalosti posledných rokov, kedy bol legendárny Billy Mitchell v roku 2018 usvedčený z dvoch hráčskych podvodov. Ako najznámejší cheater všetkých čias bol tak Billy oprostený o všetky svetové rekordy, čo sa však v dobe natáčania úspešného dokumentu nevedelo.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP