Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Portál FonTech.sk neraz informoval o tom, ako sa na Slovensku šíria podvodné SMS či e-maily, na ktoré naletel nejeden obyvateľ. Hoci väčšina Slovákov si na podobné triky zlodejov už v podstate zvykla a veľmi rýchlo ich dokáže prekuknúť, svetom sa šíri ďalší podvod.

Ako totiž informuje portál The Telegraph, Národné centrum pre ohlasovanie podvodov Action Fraud v Spojenom kráľovstve od roku 2020 zistilo približne 1200 prípadov s QR kódmi, pričom 400 z nich sa odohralo v roku 2023. Najnovšie ale podvodníci vo Francúzsku začali umiestňovať nálepky s podvodnými QR kódmi na legitímne QR kódy na nabíjacích staniciach pre elektromobily.

Ako podvod funguje?

QR kód potom nesprávne presmeroval nešťastného vodiča na falošnú platobnú stránku. Vodiči tak nielenže prišli o svoje peniaze, ale samozrejme si nenabili ani svoje vozidlo, keďže financie poputovali priamo na konto zlodejov.

V sofistikovanejších prípadoch, respektíve verziách tohto podvodu sa zdá, že podvodníci stanovili limit na množstvo peňazí, ktoré vodiči môže previesť, aby sa podvod javil legitímnejší, informuje portál ConnexionFrance. V reakcii sa na šírenie týchto podvodov niektorý poskytovatelia služieb okamžite zareagovali a platby QR kódmi jednoducho znemožnili.

K podobným prípadom ale nedochádza len vo Francúzsku. Svoje o tom vedia povedať aj obyvatelia Veľkej Británie, kde sa obľúbeným stalo bezhotovostné parkovanie. Okrem toho, že si túto verziu platenia obľúbili vodiči, stala sa aj obľúbeným cieľom podvodníkov. Tí totiž podobne ako vo Francúzsku prelepovali originálne nálepky s QR kódmi s tými falošnými. V tomto prípade vodiči prišli nielen o svoje peniaze, ale hrozila im aj poriadne mastná pokuta za nezaplatené parkovanie.

Prišli o peniaze a ešte aj platili pokutu

Samozrejme, podvody s QR kódmi môžu nejdeného zaskočiť, obzvlášť, ak sa nachádzajú na miestach, kde ľudia očakávajú legitímne informácie, ako je práve platba za parkovné, nabíjanie, či jedálny lístok v reštaurácií.

Tak ale ako pri „bežných“ podvodoch cez internet, aj v tomto prípade platí, že obozretnosť je na prvom mieste. Vodiči by si mali v prvom rade skontrolovať, či nálepka s QR kódom nie je prelepená a či skutočne platba prebieha na stránke, na ktorej by mala a začína známym URL reťazcom „https://“ a nie „http://“. Takže najbližšie, ak na verejnom mieste nájdeš QR kód, pre istotu si over, či naozaj nejde o podvod. Je totiž možné predpokladať, že tento druh podvodov sa bude šíriť aj v našich končinách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú