Po incidente nad Čiernym morom, v rámci ktorého stratili Spojené štáty jeden zo svojich dronov MQ-9 Reaper kvôli kolízii s ruskou stíhačkou Su-27, sa rozhodla krajina vyslať do Čierneho mora ďalší dron, píše Interesting Engineering. Tentoraz však ide o špionážnu špičku Global Hawk, ktorá lieta nad Európou pravidelne.

Sila je vo výdrži

Dron RQ-4 Global Hawk, ktorých bolo vyrobených len pár desiatok, vykonal misiu nad Čiernym morom v piatok, 17. marca a išlo o prvú misiu podobného dronu od incidentu, ktorý vzťahy medzi USA a Ruskom poriadne vyostril. Za týmito strojmi stojí americká spoločnosť Northrop Grumman a ich schopnosti sú neuveriteľné.

Tento 14,5 m dlhý dron, ktorého rozpätie krídiel dosahuje takmer 40 m, je vybavený jedným turbínovým motorom Rolls-Royce AE 3007. Ten zabezpečuje 34 kN, čo je vzhľadom na nízku hmotnosť stroja, len necelých 7 ton bez paliva, viac než dosť. Rýchlosť sa pohybuje na úrovni 570 km/h, skutočná sila sa ale skrýva vo výdrži.

US Air Force

Global Hawk je totiž schopný udržať sa vo vzduchu cez 34 hodín, preletieť 22 800 km a zmapovať v rámci jednej jedinej misie až 100 000 km2 územia.

Špionáž nad Čiernym morom prináša dôležité informácie, ktoré môžu pomôcť v obrane Ukrajiny. Podobné misie vykonávajú americké stroje nad Európou už dlhšiu dobu a pomáhajú s informovaním armády Ukrajiny od začiatku vojny.

Používa ich aj CIA

Bojové drony MQ-9 Reaper, z ktorých jeden stratili USA nad Čiernym morom, používa aj CIA. V porovnaní so svojim predchodcom je Reaper o niečo väčší, ťažší a zároveň výkonnejší. Prázdny dosahuje hmotnosť 2 223 kg a unesie, pričom zvláda uniesť až 1 700 kg munície a je schopný dosiahnuť rýchlosť na úrovni 440 km/h.

Má ich aj NATO

Vďaka svojej výdrži prekonali Global Hawk aj niekoľko rekordov a stali sa dôležitou súčasťou armády. Aj keď sú tieto stroje v prevádzke ešte od prelomu tisícročí, vďaka pravidelným vylepšeniam a neustálemu vývoju sa držia na absolútnej špičke špionážnych zariadení. Päť týchto dronov si objednalo aj NATO, pričom prvý bol doručený koncom roku 2019.

Keďže sa jedná o dron, posádka ovláda stroj na diaľku a skladá sa z troch členov, oproti len dvom v prípade dronov Reaper. Kým trup je vyrobený z hliníka, krídla sú z kompozitného materiálu a aj keď sa jedná o špionážny dron, unesie náklad s hmotnosťou 1 360 kg , píše Air Force.

Týmto nákladom môžu byť rôzne špionážne zariadenia, ako sú špeciálne radary a senzory, ktoré zvládajú rýchlo a efektívne monitorovať nielen bojisko. Výhodou tohto prístupu je, že je možné pomocou pomerne rýchleho stroja vykonať prieskum, po návrate zariadenia vymeniť za iné a poslať dron na ďalšiu misiu, prípadne na to isté miesto a zmapovať územie iným spôsobom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú