Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spojené štáty prišli o ďalší zo svojho arzenálu špičkových dronov, ktorých sa obáva celý svet. Ďalší MQ-9 Reaper veľmoc stratila pri kolízii s ruskou stíhačkou Su-27 v Čiernom mori a aj keď sa pre USA nejedná ani z ďaleka o veľkú stratu, v skutočnosti sa jedná o prvý takýto incident od Studenej vojny.

Drony Reaper nie sú na boje vo vzduchu stavané a veliteľstvo USA ostalo pri pohľade na amatérske manévrovanie ruského pilota ako zmrazené, počas svojej dlhoročnej prevádzky ale dokázali napáchať nepriateľom neuveriteľné škody. Ako sa stal Reaper jednou z najobávanejších zbraní súčasnosti a čím ho chcú Spojené štáty nahradiť?

Otec vojenských dronov

Armádny dron (UAV) MQ-9 Reaper je nástupcom takisto známeho a veľmi podobného UAV MQ-1 Predator, za ktorým stojí tá istá spoločnosť. Tou je General Atomics a ani MQ-1 nebol jej prvým počinom, keďže mu predchádzal dron Gnat z konca 80. rokov, ktorých sa však vyrobilo len na pár desiatok kusov a primárne ich využívala CIA.

US Air Force

Za dizajnom MQ-9 stojí inžinier, ktorý je dnes známy ako otec UAV. Je ním Abraham Karen, pôvodom z Iraku, ktorý je všeobecne považovaný za stvoriteľa tejto sekcie letectva. Ako ďalej vysvetľuje Smithsonian Magazine, v roku 2004 založil Karem spoločnosť Karem Aircraft, ktorá sídli v Kalifornii a čiastočne stojí aj za dronom A160 Hummingbird či Amber, ktorý sa ale do prevádzky nikdy nedostal.

MQ-9 sa dočkal svojho prvého letu 2. februára roku 2001, avšak kvôli potrebe mnohých ďalších testov a dodatočného vývoja sa stroj dostal do oficiálnej prevádzky až v roku 2007, spomína US Air Force. Dnes už legendárny stroj vznikol ako reakcia na smernicu Ministerstva obrany USA, ktoré sa rozhodlo ďalej podporovať iniciatívy v prípade nepredvídaných situácií v zámorí.

Smrteľná zbraň
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú