Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ruské vojenské jednotky sú pod neustálym drobnohľadom nielen zo strany Ukrajiny, ale najmä NATO, upozorňuje Denník N. Jedná sa pritom nielen o pomoc zo strany špičkových satelitných družíc, ale tiež prieskumných lietadiel, ktoré sú vo vzduchu takmer neustále a podrobne sledujú situáciu spoza hraníc.

Kŕdeľ armádnych lietadiel

Ako informuje Financial Times, na východnej hranici NATO, teda na hraniciach s Ukrajinou, Bieloruskom a Ruskom, hliadkujú desiatky lietadiel rôzneho typu. Vzdušnej podpory sa tu zúčastňujú výzvedné lietadlá ako napríklad Boeing RC-135, ktorý je z nich všetkých azda ten najsledovanejší na online radaroch, píše AirlineRatings.

Tie monitorujú územie Ukrajiny, ktoré je momentálne vo vojne s Ruskom, spolu s americkými špionážnymi lietadlami E-8C, ktoré sú upravenými verziami komerčného lietadla Boeing 707, pričom túto úpravu zabezpečila spoločnosť Northrop Grumman a poskytla lietadlu možnosť špičkového radarového sledovania, spravovania a riadenia armádnych jednotiek a je vybavené množstvom kamier.

Pomocou podobných špionážnych lietadiel a tiež satelitných snímok sa darí zostavovať pomerne presné mapy nielen stacionárnych základní v Rusku či Bielorusku, ale tiež konkrétnych taktických jednotiek na území Ukrajiny, ako ukazuje grafika vyššie. Tá znázorňuje lety špionážnych lietadiel NATO od 13. do 30. marca.

Pomáha aj Ukrajine

Informácie o pohybe ruských jednotiek, zachytená komunikácia, potenciálne plány či dokonca zraniteľné ciele sú zdieľané s informačnými službami Ukrajiny, ktoré ich môžu následne využiť v plánovaní presnejšej obrany či protiútokov.

Ďalšími členmi obrovskej špionážnej flotily sú aj švédske lietadlá S102B Korpen a S100D, štvormotorové vrtuľové lietadlo EP-3E a dokonca aj experimentálne špionážne lietadlo Artemis so schopnosťou doletu takmer 6 500 km, informuje Breaking Defense.

US Army

V zásade sa jedná o luxusné lietadlo Bombardier Challenger 650, ktoré je vybavené hŕbou armádnych senzorov a pozorovacích zariadení pre sledovanie pozemných jednotiek. Ako väčšina ostatných, aj Artemis niekoľkokrát preletel ponad Slovensko.

Obzvlášť pomáha aj vesmír

Veľkým pomocníkom sú pre Ukrajinu a spojenecké štáty aj satelity, ktoré dokážu vyhotovovať pravidelné snímky špecifického územia, monitorovať zmeny a tiež pohyb a preskupovanie nepriateľských vojsk či ich činnosti v okupovanom území.

Planet

Takéto snímky zverejňujú napríklad spoločnosti Maxar či Planet, ktoré majú na obežnej dráhe vlastné družice. Okrem plánovania pomohli ich snímky aj pri dokazovaní vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v ukrajinskej Buči, kde sa ruská armáda dopustila genocídy civilného obyvateľstva, píše The Guardian.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú