Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vôbec po prvý raz v histórii sa vedcom podarilo pozorovať dôležitý jav aj mimo našej slnečnej sústavy, pričom je až 10 000 000-násobne silnejší, ako v prípade najväčšej planéty v našej sústave, ktorou je Jupiter. Podľa portálu Interesting Engineering sa totiž astronómom podarilo pozorovať radiačné pásy vzdialené takmer 20 svetelných rokov.

Jedinečné prvenstvo

Radiačné pásy pozorovali vedci úplne po prvý raz v okolí objektu s veľkosťou planéty vďaka rádiovému observatóriu, pričom sa zamerali na objekt LSR J1835+3259. Tento ultra-chladný trpaslík sa nachádza „len“ 18 svetelných rokov od Zeme a je drobnou hviezdou, ktorá nám umožnila to, čo sa doteraz zdalo nedosiahnuteľné.

„Zobrazujeme magnetosféru cieľového objektu pozorovaním plazmy emitujúcej rádiové žiarenie, teda jeho radiačných pásov, v magnetosfére. To sa nikdy predtým nepodarilo pre objekt s veľkosťou plynného obra mimo našej slnečnej sústavy,“ vysvetľuje Melodie Kao, vedúca autorka novej štúdie, ktorá podrobne opisuje tento historický výskum.

NASA Goddard / Tom Bridgman

Radiačné pásy sú zónou, v ktorej sa nachádzajú energetické nabité častice zachytené magnetosférou planéty alebo iného vesmírneho objekty s magnetickým poľom.

Prevažne sa jedná o častice zo solárneho vetra, ktorým je vystavená aj Zem. Radiačné pásy našej planéty sú známe ako Van Allenove radiačné pásy a dva najväčšie sa nachádzajú vo výške od 640 do takmer 60 000 km.

Hrozba pre astronautov

Elektróny v týchto pásoch sa pohybujú v špirálach a preskakujú medzi severným a južným pólom Zeme. Za určitých podmienok v radiačných pásoch vznikajú „hvizdové vlny“, ktoré elektrónom dodávajú energiu a urýchľujú ich.

Tieto pásy sú problematickým javom aj v prípade cestovania vesmírom, keďže vystavujú satelity a kozmické lode intenzívnemu žiareniu, píše NASA. Do akej miery sú hrozbou je naďalej predmetom výskumu a skôr či neskôr cez ne budú ľudia cestovať oveľa častejšie.

Ohromná sila

Vedci porovnali radiačné pásy LSR J1835+3259 a zistili, že sú až 10 000 000-násobne jasnejšie, než radiačné pásy Jupiteru, píše Phys.org.

Práve radiačné pásy a magnetické pole sú kľúčom k pochopeniu jednotlivých objektov a toho, čo sa odohráva v nich vnútri. Aj preto je pozorovanie tohto javu mimo našej slnečnej sústavy nesmierne dôležitým momentom.

Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Vedci však priznávajú, že majú naďalej problémy s identifikáciou sily a tvaru magnetického poľa vzdialených objektov, obzvlášť exoplanét, v prípade ktorých je magnetické pole kľúčovým indikátorom potenciálne vhodných podmienok pre mimozemský život. V tom však môžu pomôcť budúce observatóriá, ktoré chce ľudstvo budovať aj na Mesiaci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú