Konšpiračných webov a skupín je na slovenskom Facebooku nespočetne veľa, pričom v prípade stránok ide často o odnože dezinformačných portálov, ako je napríklad neslávne známy web Bádateľ.net, ktorý z Facebooku zmizol koncom minulého roka. V tomto prípade však nedošlo k zablokovaniu stránky priamo sociálnou sieťou.

Z Facebooku zmizol ďalší veľký konšpiračný web

Novinár a aktivista Jakub Goda, ktorý sa venuje boju proti dezinformáciám, najnovšie na svojom Facebooku informoval, že spolu s ministerstvom zdravotníctva sa im podarilo prispieť k zrušeniu ďalšej veľkej dezinformačnej stránky s „výstižným“ názvom Chemtrails Slovensko.

Stránka, ktorá mala viac ako 31 000 fanúšikov šírila konšpirácie všetkých druhov vrátane chemtrailsov, teda údajného vypúšťania škodlivých látok z lietadiel, ale antivaxerských príspevkov a čipovaní obyvateľstva. Goda spolu s ministerstvom zdravotníctva stránku sociálnej sieti viackrát nahlásili, pričom im zároveň poslali niekoľko ukážok vyvrátených dezinformácií, ktoré šírila.

Prečítaj si tiež
Poslankyňa SaS vraj fingovala svoje očkovanie, je to hoax

Facebook po dôkladnom preskúmaní stránky konšpiračný web zo siete stiahol, pričom zároveň Godovi potvrdil, že zrušenie súviselo s úsilím ministerstva zdravotníctva.

Stránka podľa vyjadrenia spoločnosti konkrétne porušovala normy týkajúce sa šírenia dezinformácií ohľadom vakcín proti COVID-19. Dezinformátori si pochopiteľne stihli už vytvoriť novú stránku, pričom zároveň existuje aj skupina s rovnakým názvom, ktorá má cez 3100 členov.

V šírení dezinformácií eviduje polícia dlhší čas už aj trestné oznámenia, pričom naposledy sme ťa v tejto veci informovali o vyšetrovaní spomínaného konšpiračného portálu Bádateľ.net, s ktorým začali strážci zákona vyšetrovanie za šírenie poplašnej správy.

Na Slovensku je dostupných hneď viacero nástrojov, ktoré umožňujú kontrolu informácií. Overiť si konšpirátorské weby môžeme na stránke Konšpirátori.sk, ktorá obsahuje databázu webov šíriacich hoaxy a klamlivý či podvodný obsah.

Zároveň je rozumné zdieľať informácie len z overených zdrojov. Pokiaľ už na nejaký konšpiračný príspevok narazíš, najlepším riešením je ho ignorovať a prípadne spolu so stránkou, ktorá ho zdieľala aj nahlásiť ako podvod.

Ako nahlásiť podvodný príspevok na Facebooku:

  1. Kliknúť na ikonu troch bodiek v pravom hornom rohu
  2. Zvoliť možnosť „Získať podporu alebo nahlásiť príspevok“
  3. Zo zoznamu potom stačí vybrať „Nepravdivé informácie“ a odoslať hlásenie

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP