Aktualizované 8. septembra 2022 – Jupiter sa nachádza v jednej z najbližších pozícií k Zemi a dnes v noci navyše aj priamo nad Mesiacom, ktorý je v takmer perfektnom splne, informuje portál SPACE.

V niektorých častiach Slovenska sa mohol Mesiac navyše javiť ako oranžový, postupom večera sa ale vyjasnil a dosiahol jasnú striebornú farbu. Privrátená strana Mesiaca je momentálne osvetlená Slnkom až z 99 %.

Jupiter sa nachádza priamo nad ním, pričom je na oblohe vzdialený približne štyri stupne a aj keď zaberá samotný mesiac len pol stupňa, na oblohe sa javí ako oveľa väčší. Môže sa preto zdať, že je v skutočnosti od Jupiteru vzdialený presne toľko, koľko miesta zaberá a vytvárať tak pocit prítomnosti vzorca, ktorý v skutočnosti neexistuje.

Jupiter je momentálne druhým najjasnejším objektom na nočnej oblohe a je možné ho veľmi ľahko identifikovať aj bez toho, aby sa nachádzal blízko Mesiaca. Je veľmi jasný a na rozdiel od ostatných hviezd na oblohe jasne žlto-oranžový.

Pôvodný článok:

Jupiter, najväčšia planéta Slnečnej sústavy, sa už o pár dní dostane do opozície a aj keď k tomuto javu dochádza takmer každý rok, tentoraz bude najbližšie k Zemi za 59 rokov, informuje v tlačovej správe NASA. Jedná sa tak o skvelé správy nielen pre astronómov, ale tiež amatérskych nadšencov.

Netreba ani len ďalekohľad

K opozícii síce dochádza každých 13 mesiacov, kedy sa Zem dostane medzi Slnko a Jupiter, avšak len zriedkavo sa počas opozície Jupiter zároveň nachádza v časti svojej obežnej dráhy, kedy je k orbite Zeme zároveň najbližšie. Vďaka tomu bude tento plynný obor obzvlášť jasný a veľký, ľahko rozoznateľný od hviezd v pozadí nielen veľkosťou, ale tiež farbou.

Okrem samotného Jupitera majú byť jasne viditeľné aj štyri najväčšie mesiace, teda Io, Europa, Ganymede a Callisto, vysvetľuje SPACE. Pre ich pozorovanie je ale potrebný ďalekohľad, s lepším teleskopom je možné detailnejšie pozerať aj známu Červenú škvrnu, obrovskú búrku na Jupiteri, ktorá na planéte zúri už približne 200 rokov.

Astrofyzik Adam Kobelski pre NASA dodáva, že pre pozorovanie tohto fenoménu, najväčšej búrky v Slnečnej sústave, je potrebný teleskop s priemerom aspoň 10 cm a viac. Odporúča aj filtre v zelenom až modrom spektre, ktoré pomôžu v lepšom pozorovaní. Okrem Mesiaca sa môže jednať o najjasnejší objekt na nočnej oblohe, dodáva CNET.

Kľúčová planéta

Jupiter zohral vo formovaní Slnečnej sústave nesmierne dôležitú úlohu, podľa novej štúdie však mohla byť ešte väčšia. Zem mohla byť oveľa lepšie vybavená pre život, ak by sa Jupiter nachádzal na mierne odlišnej obežnej dráhe. Nemusí sa pritom meniť jeho celková pozícia, len tvar orbity. Nie je teda pravda, že takáto zmena znamená pre Zem katastrofu a to v každom jednom prípade.

Vhodné podmienky

Okrem iného sú pre pozorovanie vesmírnych objektov nutné aj vhodné podmienky. Kobelski odporúča vyvýšené miesto s dobrou viditeľnosťou, ideálne ďaleko od svetelného smogu miest a navyše v suchej oblasti. V našich končinách môže pozorovanie skomplikovať vlhké jesenné počasie a pomerne častá oblačnosť, pár jasných dní sa však vždy nájde.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/ Gerald Eichstädt /Seán Doran © CC NC SA

Jupiter je pomerne blízko už teraz, oficiálne ale dosiahne najnižšiu vzdialenosť od Zeme 26. septembra. Od Zeme bude vzdialený 590 miliónov km a keď je najďalej, dosahuje vzdialenosť medzi Zemou a Jupiterom až 965 miliónov km. Jupiter je navyše ešte vždy dôležitý aj z vedeckého hľadiska a má obrovský potenciál.

Vedcom totiž môže pomôcť objasniť históriu a vývoj nielen Slnečnej sústavy, ale aj iných hviezdnych systémov. Aj keď sa jedná o najväčšiu planétu našej sústavy, ani z ďaleka nie je podrobne preskúmaný a experti prichádzajú na nové detaily a objasňujú jeho fenomény prakticky neustále. Obzvlášť dôležité sú aj jeho Mesiace, na ktoré chcú vesmírne agentúry poslať sondy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP