NASA v rámci svojho dlhoročného programu Discovery len nedávno zvolila dve nové misie, ktoré dostanú štedrú dotáciu v hodnote 500 miliónov amerických dolárov a bližšie preštudujú Venušu. Šlo ale o veľmi ťažkú voľbu a agentúra kvôli nej odmietla dva ďalšie projekty, ktoré mali skúmať Jupiter, Neptún a ich záhadné mesiac, informuje Phys.org.

Trident mal preskúmať mesiac Triton, ďalšia misia mesiac Jupitera

Kým misie DaVinci+ a Veritas, poverené výskumom Venuše, dostali obe približne pol miliardy, Trident a IVO (Io Volcanic Observer) dočasne upadli do úzadia. Pritom práve IVO mal skúmať jeden z najzvláštnejších a mesiacov našej slnečnej sústavy a tretí najväčší mesiac Jupitera, Io. Jupiter je jedna z najskúmanejších planét a dodnes prekvapuje – len nedávno odhalili neskutočné rýchlosti prúdov v jeho atmosfére.

Ako hlavnú úlohu sondy IVO zvolili vedci objasnenie slapového ohrevu tejto malej planétky, informuje vo svojej štúdii A. S. McEwen a spol. z Arizonskej univerzity. Slapový ohrev je nárast vnútorného tepla planéty, ktoré je spôsobené deformáciou objektu v dôsledku gravitačnej interakcie, v tomto prípade s Jupiterom.

NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute/Goddard Space Flight Center

Vďaka tomuto fenoménu je Io vulkanicky najaktívnejším telesom v slnečnej sústave a vedcov aj z tohto dôvodu fascinuje. Sonda IVO mala odhaliť štruktúru jeho litosféry, identifikovať tepelné straty a určiť do akej miery je jeho kôra roztavená. Bohužiaľ ale nejde o jediný projekt, o ktorý nás nové misie, aspoň dočasne, pripravili.

Mieril k najväčšiemu mesiacu Neptúna, cestou mal navštíviť aj Jupiter

Druhou odmietnutou sondou sa stal Trident. Ako informuje vo svojej štúdii tím vedcov z JPL (Jet Propulsion Laboratory), Trident mal podrobnejšie preskúmať najväčší Neptúnov mesiac Triton. Ten je známy tým, že ide o jediný veľký mesiac v slnečnej sústave, ktorý obieha okolo svojej materskej planéty proti smeru jej rotácie. Záhadný je aj samotný Neptún, ktorý je domovom hneď niekoľkých kozmických fenoménov.

NASA / JPL

Trident má potenciál odpovedať na otázky, ktoré v minulosti nastolila sonda Voyager 2 počas svojho preletu v roku 1989. Podľa odborníkov sa dostal Triton na obežnú dráhu Neptúnu z Kuiperovho pásu asteroidov a jeho ionosféra je až 10-násobne aktívnejšia, než ionosféra ktoréhokoľvek iného mesiaca v našom hviezdnom systéme.

Počas svojej misie by Trident preletel cez tenkú a riedku atmosféru tohto mesiaca vo vzdialenosti len 500 km od jeho povrchu, pričom by pomocou plazmového spektrometra podrobne preskúmal jeho ionosféru. Ďalší nástroj na palube mal možnosť potvrdiť či vyvrátiť prítomnosť vnútorného oceánu a to pomocou meraní magnetickej indukcie.

Podľa plánu mal Trident štartovať do kozmu v roku 2025 na rakete Atlas V v prípade, že dovtedy nie je nahradená modernou raketou Vulcan. Túto čiastočne opakovateľne použiteľnú raketu vyvíja ULA a motory k nej dodáva spoločnosť Blue Origin.

ULA

Aj keď sú nateraz tieto dva projekty pozastavené, nenastal ich úplny koniec. Aj pred DaVinci+ a Veritas NASA v minulosti uprednostnila iné misia a napriek tomu sa nakoniec stali realitou. Trident a IVO sú dostatočne zaujímavé a vedecky prínosné na to, aby sa v budúcnosti uchádzali o svoje uskutočnenie znovu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP