Sledovanie seriálov je v dnešnej dobe veľmi populárne a častokrát viac, ako obyčajné sledovanie televízie. Tie najlepšie seriály sú však často na platených streamoch alebo televíznych staniciach, kvôli čomu sa nemalá časť používateľov spolieha na rôzne neoverené stránky, na ktorej síce majú možnosť danú epizódu zhliadnuť, no vystavujú sa tým riziku. 

Najviac častým spôsobom nelegálneho sledovania seriálov sú rôzne stránky, kde si ich môžeš pozrieť online, prípadne si daný seriál môžeš stiahnuť prostredníctvom torrentov. Ako však upozorňuje Kaspersky, práve sťahovanie torrentov je veľmi riziková možnosť, nakoľko to útočníci využívajú ako spôsob šírenia škodlivého kódu. Takýto škodlivý súbor síce môže vyzerať ako epizóda seriálu, no v skutočnosti je to len malware s rovnakým názvom.

Ohrozené sú hlavne prvé a posledné časti epizód

Výskumníci z Kaspersky Lab sledovali situáciu počas rokov 2017 a 2018, pričom v oboch rokoch jednoznačne zvíťazil seriál Game of Thrones, ktorý bol najviac zneužívaný na šírenie škodlivých kódov. Len tomuto seriálu sa podarilo napadnúť viac ako 20 000 používateľov. A to aj napriek tomu, že v minulom roku nebola vydaná žiadna nová časť. Útočníci sa najviac zameriavali na prvé a posledné epizódy seriálu, ktoré sú z diváckeho hľadiska najviac atraktívne. Aj v tomto prípade vyhralo Game of Thrones, kedy sa hneď prvá epizóda prvej série Winter is Coming stala najčastejšie cielenou útočníkmi.

Kaspersky Lab

Hlavným problémom je, že veľa používateľov sa v zápale nedočkavosti nevenuje súboru čo sťahujú a hoc na prvý pohľad môže pôsobiť ako obľúbená časť seriálu, v skutočnosti môže mať úplne inú príponu. Akonáhle sa takýto malware otvorí, začne sa proces na pozadí a používateľ si tak nemusí nič všimnúť. Najčastejším prejavom malware je zobrazovanie nechcených reklám, takže sa nejedná o nič závažné, nanajvýš nepríjemné.

Kaspersky

Prečítaj si tiež
U týchto operátorov bude stanica HBO zadarmo. Naladí nás na poslednú sériu Game of Thrones

Ochrana pred podobnými útokmi je však veľmi jednoduchá. V prvom rade sa odporúča na sledovanie obsahu využívať legitímne služby. A v prípade ak už sa rozhodneš sťahovať nejaké súbory, presvedč sa o tom, že má takú príponu akú má mať (v prípade seriálov .avi, .mp4, .mkv). Taktiež venuj pozornosť tomu, či daná stránka je zabezpečená protokolom HTTPS. Upozornenie na hrozbu prichádza hlavne z dôvodu, že už takto o týždeň budú milióny ľudí sledovať záverečnú sériu Game of Thrones a pravdepodobnosť útoku sa tak výrazne zvyšuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom