Pripraviť sa, pozor, mesto! Od dnešného dňa pôsobí na poli elektromobilov aj modla z Mladej Boleslavi, na ktorú nedá mnoho Čechov a Slovákov dopustiť. Škoda CITIGOe iV je rýdzo mestské vozidlo, ktoré síce bolo aj predtým, no po novom sa v jeho útrobách skrýva elektromotor. 

Ide o vôbec prvé vozidlo značky, ktoré je dodávané s plne elektrickým pohonom. Navyše je aj veľmi cenovo prívetivé, nakoľko je ho možné dostať už za 17 590 €. Avizovaný dojazd na jedno nabitie je na úrovni 253 kilometrov, no výsledná hodnota závisí predovšetkým od jazdného štýlu vodiča.

Škoda predstavila plne elektrické CITIGOe iV
ŠKODA

Nabíjanie prebieha klasicky z domu či nabíjacej stanice a určitú energiu možno získať aj rekuperáciou pri brzdení. Nakoľko však ide o auto určené do mesta, dojazd je plne postačujúci a hodí sa aj pre prevádzky s možnosťou rozvozu.

Bohatá základná výbava

Škoda chce týmto uvedením (predstavený bol aj Superb Plug-IN hybrid) započať novú éru a do roku 2025 mať vo svojom vozovom parku až 5 plne elektrických áut a urobiť tak e-mobilitu dostupnejšiu. Ako prvý je predstavený model CITIGO, ktorý je vybavený motorom s výkonom 61 kW a maximálnym krútiacim momentom až 212 Nm. Agilita tak vozidlu určite nechýba, čomu nasvedčuje aj akcelerácia z 0 na 100, ktorú zvládne za 12,3 sekundy. Maximálna rýchlosť je v tomto prípade 130 km/h.

Použité batérie sú typu Li-ion a majú byť toho najmodernejšieho typu, kde je doménou vysoká hustota a maximálna bezpečnosť. Systém riadenia batérií má zaistiť optimálny výkon počas niekoľkých tisícok nabíjacích cyklov, čo je hodnota, ktorá zrejme „prežije“ zvyšné prvky vozidla. Na samotnú batériu sa vzťahuje záruka až 8 rokov / 160 000 km, podľa toho, čo nastane skôr.

ŠKODA

Navyše je tu množstvo doplnkov v znamení Simply Clever, ktoré sprevádzajú vozidlá značky už od jej vzniku. Poteší aj bohatá základná výbava, ktorá je pre mestské auto dostatočná a zrejme nebude veľa zákazníkov, ktorí by uvažovali nad doplnkovou výbavou.

Zaujímavá alternatíva pre Slovákov

Obzvlášť zaujímavou voľbou bude vozidlo po 1. novembri 2019, kedy bude možné získať dotáciu až 8 000 € na nákup nového elektrického vozidla. Vďaka tomu sa môžeš dostať na zaujímavú cifru 9590 €, vďaka čomu bude nové elektrické CITIGO jedno z najlacnejších na trhu. Je teda takmer isté, že v závere tohto a začiatkom budúceho roka uvidíme na cestách množstvo nových „škodoviek“, ktoré však nebudú vytvárať žiadne emisie.

ŠKODA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP