Počet elektrických vozidiel na svetových cestách z roka na rok rastie. Môžu za to hlavne stále lepšie ceny, ale aj rozvíjajúca sa sieť nabíjacích staníc. Niektoré štáty sa snažia predaj elektromobilov podporiť formou rôznych výhod a dotácií. O niečo podobné sa snaží aj slovenská vláda, nakoľko predaj elektrických áut na Slovensku zatiaľ kríva.

Zväz automobilového priemyslu SR poskytol agentúre SITA údaje, ktoré hovoria o tom, že od apríla do augusta tohto roka sa u nás zaregistrovalo len 59 vozidiel s čisto elektrickým pohonom. Rekordný mesiac bol máj, keď nový elektromobil zaregistrovalo až 29 motoristov. Zaujímavosťou je, že najpredávanejšou značkou bol Hyundai za ktorým nasledovalo Audi s BMW.

Prichádzajú nové dotácie

Pomôcť s predajom elektrických vozidiel by mali aj nové dotácie, ktoré len nedávno schválili poslanci. Finančný bonus od ministerstva bude poskytnutý na základe niekoľkých podmienok a požiadať oň bude môcť každý. Niekoľko striktných podmienok bude nutné dodržiavať aj počas niekoľkých rokov od kúpy vozidla, aby to odradilo rôznych špekulantov. Právna norma bude platná od 1. novembra a celkovo je na túto podporu vyčlenených 5 miliónov eur.

Požiadať o dotáciu bude môcť každá fyzická osoba, podnikatelia či samosprávy. Dotácia sa bude týkať všetkých nových batériových elektromobilov a plug-in hybridov zakúpených v SR.

Vláda stanovila maximálnu výšku dotácie

Výška dotácie na kúpu elektromobilu bude 8 000 eur a v prípade plug-in hybridu 5 000 eur. Platí však, že maximálna obstarávacia cena vozidla môže byť 50 000 €. Prijímateľ dotácie bude povinný prihlásiť vozidlo do evidencie a vlastniť ho po dobu 2 rokov od poskytnutia dotácie.

„Náš cieľ je jasný – na cesty chceme dostať čo najviac ekologických vozidiel. S takouto podporou sa elektrické vozidlá stanú cenovo dostupnejšie,“ zdôraznil minister hospodárstva SR Peter Žiga pre agentúru SITA.

S dotáciou výrazne ušetríš

Aby sme ti mohli ukázať, koľko reálne zaplatíš za nový elektromobil, ak využiješ dotáciu, porovnali sme tri modely od rôznych značiek. Jeden z najobľúbenejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf začína na cene 36 130 €, takže v prípade dotácie ťa vozidlo vyjde na 28 130 €. Hyundai Kona Electric kúpiš od 35 490 €. S dotáciou zaplatíš „len“ 27 490 €.

Zobraziť celú galériu (2)
Hyundai Kona je atraktívny elektromobil. S dotáciou sa dostaneš na veľmi zaujímavú cenu, Hyundai

Sympatický model Prius od Toyota začína na cene 33 890 €. Nakoľko ide v tomto prípade o plug-in hybrid, výška dotácie je 5000 €. Po odpočítaní ťa vozidlo vyjde na 28 890 €.

Motivovať ku kúpe nového elektrického vozidla ťa môže aj fakt, že registračný poplatok je pre všetky vozidlá s elektrickým pohonom stanovený na sumu 33 €. Ďalších 33 € zaplatíš za vydanie dvoch ŠPZ. Ako majiteľ elektromobilu budeš môcť využívať aj viacero výhod. O všetkých sme písali v samostatnom článku.

Čakajú ťa samé výhody

Ďalšou zaujímavou informáciou, ktorá ťa môže opäť o niečo viac presvedčiť ku kúpe elektromobilu môže byť fakt, že na Slovensku disponujeme veľmi dobrou infraštruktúrou nabíjacích staníc, ktorá stále rozvíja. Pri Budči sa dokonca nachádza super rýchla nabíjačka, pričom na dvoch miestach si môžeš dokonca vyskúšať aj známe Supercharger nabíjačky od Tesly. O nabíjacích staniciach na Slovensku si môžeš prečítať tu.

Dotácie aj pre nabíjačky

Ministerstvo hospodárstva okrem kúpy elektromobilov podporuje aj budovanie nabíjacích staníc. V júli vyhlásil historicky prvú výzvu na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily. Obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie si v prvom kole výzvy, ktoré je otvorené do 1. októbra tohto roka, rozdelia sumu 500 tisíc eur.

Výška dotácie na kúpu elektronabíjačky, ktorú môže samospráva získať v rámci aktuálnej výzvy sa bude pohybovať od 2 500 eur až po maximálne 5 000 eur. Od nového roka by sa taktiež mali na elektrovozidlá vydávať farebne odlíšiteľné ŠPZ. Takéto označenie by malo majiteľom týchto automobilov priniesť benefity, ako napríklad vstup do nízkoemisných zón či jazda vo vyhradených jazdných pruhoch.

Zobraziť celú galériu (2)
Takéto ŠPZ by mali odlíšiť elektromobily od bežných vozidiel, Screenshot/Youtube

Je viac než pravdepodobné, že nové dotácie pomôžu rozhýbať predaje elektrických áut. Do akej miery to bude je zatiaľ otázne, no rozhodne sa táto snaha cení. Požiadať o dotácie bude pravdepodobne možné až po 1. novembri, no dovtedy máš dostatok času nad touto možnosťou aspoň len uvažovať.

Pomocou dotácie sa vieš dostať k ekologickejšej alternatíve za veľmi slušnú cenu. O novinkách ohľadne dotácií na elektromobily ťa budeme aj naďalej pravidelne informovať v našich článkoch.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom