Aj keď sa o príchode novej generácie konzoly od Sony vie už od apríla, spoločnosť začína postupne odhaľovať novinky o pripravovavom Playstation 5. Na trh má prísť už koncom budúceho roka, a okrem iného prinesie aj nový ovládač s vylepšenými funkciami. 

Konečne potvrdený názov

Sony konečne odhalilo ďalšie detaily ohľadom nástupcu svojej populárnej konzoly Playstation 4, a dnes spoločnosť potvrdila, že jej názov bude Playstation 5. Dozvedáme sa tiež zaujímavé informácie o tom, aké novinky do herného sveta prinesie, pričom tie prvé sa týkajú práve ovládačov, ktoré získajú haptickú technológiu a adaptívnu spúšť.

Zobraziť celú galériu (0)
Steel Drake/Behance

Nové funkcie ovládača

Ovládač, ktorého názov bude pravdepodobne DualShock 5, totiž dostane úplne novú haptickú spätnú väzbu, ktorá nahradí typický vibrovací efekt prítomný v ovládačoch na Playsyation už od nepamäti. Má napomôcť k omnoho širšej spätnej väzbe, čo sa bude dať podľa spoločnosti pocítiť pri rozdieloch v jednotlivých hrách.

Náraz do steny s pretekárskym autom tak budeš v ovládači cítiť úplne inak, ako oberanie protihráča vo futbale, a detailnosť odozvy má byť až tak vysoká, že spôsobí rozdiely v odozve medzi chôdzov po tráve a prenikaním cez bahno, píše Engadget.

Ďalšou významnou novinkou sú adaptívne spúšťače, ktoré budú súčasťou tlačidiel L2 a R2. Vývojári hier môžu totiž naprogramovať tieto tlačidlá tak, aby reprezentovali napätie a silu, ktorú hráč pocíti napríklad pri naťahovaní luku či zrýchlení pri jazde v aute.

Hráčom to tak prinesie skvelý zážitok, ktorý lepšie simuluje akcie v hrách. Od dizajnu nového ovládača však veľa zmien neočakávaj, pretože bude zrejme podobný ako aktuálny DualShock 4, ale jeho nabíjanie je zabezpečené pomocou USB-C konektora, čo je skvelá správa.

Zobraziť celú galériu (0)
WhatCulture Gaming/YouTube


Sony chce bojovať s klimatickými zmenami. PlayStation 5 dostane špeciálny režim

Rýchlejšie načítavanie hier

Podľa portálu WIRED má Playstation 5 obsahovať aj technológiu sledovania lúčov, ktorá prinesie skvelý vizuálny zážitok, pretože s pomocou grafického procesora obohatí vzniknuté výbuchy o 3D efekty v celom priestore.

Potvrdená bola tiež prítomnosť rýchleho SSD disku, ktorý výrazne zvýši rýchlosť načítavania hier, čo spoločnosť na svojej pripravovanej konzole ukázala už v júli. Fyzické hry na Playstation 5 majú byť uložené na optických diskoch s kapacitou 100 GB, a spúšťať sa budú na novej jednotke, ktorá funguje ako 4K Blu-ray prehrávač.

Dizajn stále záhadou

Playstation 5 má na trh prísť už koncom budúceho roka, a dovtedy sa toho o novej generácie jednej z najpopulárnejších herných konzol určite dozvieme ešte oveľa viac. Jej dizajn však ešte stále ostáva záhadou, a v najbližších mesiacoch by sme sa tak mohli dozvedieť, ako konzola skutočne vyzerá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom