Dátum vydania PS5 už máme na stole a súdiac podľa odozvy na sociálnych sieťach nepochybujeme, že viacerí si už konzolu predobjednali. Extrémne silný hardvér si však vyberá nemalú daň, keďže samotná konzola je podľa porovnaní webu Notebookcheck s konkurenciou, ale aj staršími modelmi, poriadne objemným kúskom.

Fanúšikovia na Reddite postavili makety PS5 vedľa súčasných konzol od Microsoftu a Sony. K porovnávaniu využili dva hlavné záchytné body v podobe USB portu a mechaniky, vďaka čomu dokázali postaviť v rovnakej mierke niekoľko verzií vedľa seba.

Reddit

Hlavným zistením je, že pri vertikálnom postavení bude PS5 v porovnaní s Xbox Series X takmer o osem centimetrov vyššie. Keďže dizajn dvoch konzol je diametrálne odlišný, vyhneme sa porovnávaniu hrúbky, no je dobré spomenúť, že PS5 bude širšie o takmer 15 centimetrov, čo rozhodne nie je zanedbateľné.

V reálnych číslach sa odhaduje, že PS5 bude disponovať rozmermi 31 x 10 x 38 cm. Na strane druhej rôzni novinári dostali do rúk predprodukčné jednotky konzol od Microsoftu s finálnym dizajnom. Rozmery Xbox Series X sú podľa nich 30,1 x 15,1 x 15,1, čo konzolu od Microsoftu stavia do pozície podstatne kompaktnejšieho zariadenia.

FonTech

Ešte bližší pohľad na porovnanie ale priniesli uniknuté fotky z výroby zverejnené na diskusnom fóre ResetEra. Na nich drží pracovník v ruke samotnú konzolu PS5, ktorá vyzerá byť podstatne väčšia ako čokoľvek, čo Sony predtým vyrobilo.

Snímka okamžite vyvolala vlnu diskusie a porovnaní, ktoré iba potvrdzujú, že PS5 bude ešte väčšou krabičkou ako legendárna „fat“ verzia PS3. Tá sa v oblasti veľkosti radila doposiaľ k novodobým rekordérom.

Sony potvrdilo, že sa konzola bude dať využívať ako vo vertikálnej, tak aj v horizontálnej polohe. Takéto položenie bude podľa rozdaných vzoriek (vďaka gumeným nožičkám na jednej strane) reálne aj v prípade Xbox Series X.

Gigantická veľkosť PS5 je rozhodne diskutabilnou témou, no vzhľadom na minulé generácie konzol PlayStation a ich problémov s hlučnosťou, ktoré trápili ako PS3, tak aj PS4 a dokonca aj verziu PS4 Pro, sa momentálne zdá, že Sony stavilo na istotu a nechalo konzole dostatok priestoru na adekvátne chladenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú